Naša Zem má nového spoločníka: Astronómovia objavili ďalší trójsky asteroid na našej obežnej dráhe

Podľa novej štúdie ostane tento objekt s nami niekoľko tisíc rokov.

Čo robiť, ak objavíme nebezpečný asteroid?
Zdroj: YouTube (NASA)

Zem má nový trójsky asteroid, informuje v novom výskume medzinárodný tím vedcov. Ako trójske sa označujú drobné kozmické objekty, ktoré zdieľajú obežnú dráhu s väčším telesom (pozn. redakcie: V toto prípade so Zemou) a nachádzajú sa buď pred planétou, alebo za ňou.

Všetky objekty nachádzajúce sa v našej sústave, sú ovplyvňované gravitáciou ostatných objektov. Ak sa ale pozrieme len na sústavu Slnko-Zem, podľa Newtonových gravitačných zákonov existuje päť bodov, kde sa všetky gravitačné vplyvy navzájom zrušia. Tieto body sa označujú ako Libračné, alebo Lagrangeove body a trojské objekty možno nájsť v libračných bodoch 4 a 5. Libračné body sú známe aj tým, že sú mimoriadne stabilné a na jednom z nich sa nachádza aj vesmírny teleskop Jamesa Webba.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zem má nového vesmírneho spoločníka
Zdroj: Wikimedia

Portál Eurekalert píše, že vedci nedávno objavili už druhý trójsky asteroid Zeme, ktorý sa označuje ako 2020 XL5. Dostupné informácie naznačujú že tento asteroid s nami pobudne ešte dlhú dobu. Nachádza sa totiž na jednom z libračných bodov a ostane tam nasledujúcich 4-tisíc rokov. Predpokladá sa, že priemer asteroidu dosahuje jeden kilometer a je väčší, ako prvý objavený trójsky asteroid. Ten nesie názov 2010 TK7 a má priemer okolo 300 metrov.

Nový spoločník

Trójske asteroidy sú známy typ kozmických objektov, no do roku 2011 sme ich pozorovali len pri Venuši, Marse, Jupiteri, Uráne a Neptúne. Až po roku 2011 sme objavili trójske asteroidy aj v blízkosti našej planéty. Pátranie po týchto objektoch nebolo jednoduché a astronómovia museli uplatniť rôzne metódy. Vesmírna sonda americkej NASA, OSIRIS-REx, prehľadala libračný bod štyri a piaty libračný bod preskúmala misia japonskej vesmírnej agentúry, Hayabusa-2.

Pozorovať trójske asteroidy zo Zeme je náročná úloha a to kvôli ich polohe. Vo väčšine prípadov ich možno pozorovať blízko pri Slnku. Na to, aby mohli astronómovia objekt zachytiť majú len malé okno medzi tým, kedy asteroid vykukne spoza horizontu a východom Slnka. Objaviť druhý trójsky asteroid ale pomohol astronómom 4-metrový teleskop Lowel Disovery Telescope a teleskop SOAR.

Trójske asteroidy sú vzácne objekty, pretože môžu uchovávať dôkazy o tom, ako vyzerala mladá Slnečná sústava. Trójske asteroidy našej Zeme sú zároveň ideálnymi kandidátmi pre vesmírne misie. Trójsky asteroid, ležiaci v bode L4 zdieľa rovnakú obežnú dráhu s našou planétou a je jednoduché sa k nemu dostať. Na cestu k tomuto objektu sa totiž vyžaduje len malá zmena v rýchlosti rakety.

Astronómovia tvrdia, že trójske asteroidy našej Zeme by boli ideálnymi miestami pre vybudovanie vesmírnej stanice, ktorá by nám umožnila preskúmať vzdialenejšie kúty našej Slnečnej sústavy. Zároveň by nám mohli ponúknuť množstvo vzácnych zdrojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre