NASA vyvinula systém, ktorý nás môže upozorniť na blížiacu sa vražednú slnečnú búrku. Je to ale dostatok času na prípravu?!

NASA vyvinula systém DAGGER, ktorý nás môže upozorniť na nepriaznivé vesmírne počasie.

solarna burka a zem
Zdroj: argus / Shutterstock.com

Nový počítačový model, ktorý kombinuje umelú inteligenciu (AI) a dáta z družíc NASA, môže slúžiť ako tornádová siréna pre život ohrozujúce vesmírne búrky, píše NASA. Tento model využíva AI na analýzu dát z meraní vesmírnych lodí, ktoré sledujú slnečný vietor na predpoveď, kedy nás zasiahne blížiaca sa slnečná búrka kdekoľvek na Zemi s 30-minútovým predstihom. To by mohlo poskytnúť dostatočný čas na prípravu na tieto búrky a zabrániť vážnym následkom pre energetické siete a inú kritickú infraštruktúru.

Slnko neustále vyvrhuje slnečný materiál do vesmíru – jednak vo forme stabilného prúdu známeho ako „slnečný vietor“ a tiež vo forme kratších, energickejších výbuchov slnka. Keď tento slnečný materiál narazí na magnetické prostredie Zeme (jej „magnetosféru“), niekedy vznikajú takzvané geomagnetické búrky. Následky týchto magnetických búrok sa môžu pohybovať od miernych až po extrémne, ale vo svete, ktorý je stále závislejší od technológií, dôsledky môžu byť katastrofické.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V minulosti sme sa už popálili

Napríklad v roku 1989 spôsobila ničivá slnečná búrka výpadky elektrickej energie počas 12 hodín v celom Québecu, čo znamenalo zatmenie miliónov Kanaďanov a zatvorenie škôl a podnikov. Najintenzívnejšia slnečná búrka v histórii, známa ako Carringtonovo udalosť v roku 1859, spôsobila požiare na telegrafných staniciach a znemožnila odosielanie správ naprieč Spojenými štátmi a Európou. Keby sa Carringtonovo udalosť stala dnes, malo by to ešte vážnejšie dôsledky, ako napríklad rozsiahle výpadky elektrickej energie, trvalé výpadky prúdu a prerušenia globálnej komunikácie. Takýto technologický chaos by mohol ochromiť hospodárstva a ohroziť bezpečnosť a živobytie ľudí po celom svete.

Okrem toho sa riziko geomagnetických búrok a devastujúcich účinkov na našu spoločnosť v súčasnosti zvyšuje, keďže sa blížime k nasledujúcemu „slnečnému maximu“ – vrcholu 11-ročného aktívneho cyklu Slnka, ktorý sa očakáva niekedy v roku 2025.

Na pomoc pri príprave na tieto udalosti sa podieľal medzinárodný tím výskumníkov z Frontier Development Lab – verejno-súkromného partnerstva, ktoré zahŕňa NASA, Americký geologický ústav (USGS) a Ministerstvo energetiky USA, ktorý využíval umelú inteligenciu na hľadanie spojení medzi slnečným vetrom a geomagnetickými perturbáciami, ktoré spôsobujú škody na našej technológii. Výskumníci použili metódu umelej inteligencie nazývanú „hĺbkové učenie“, ktorá trénuje počítače na rozpoznávanie vzorov na základe predchádzajúcich príkladov.

Systém Dagger

Na základe toho vyvinuli počítačový model nazvaný DAGGER (oficiálne Deep Learning Geomagnetic Perturbation), ktorý dokáže rýchlo a presne predpovedať geomagnetické búrky po celom svete a to 30 minút pred ich výskytom. Podľa tímu dokáže tento model poskytnúť predpovede za menej ako sekundu a predpovede sa aktualizujú každú minútu.

Tím DAGGER testoval model na základe dvoch geomagnetických búrok, ktoré sa udiali v auguste 2011 a v marci 2015. V oboch prípadoch bol DAGGER schopný rýchlo a presne predpovedať dopady búrky po celom svete.

Predchádzajúce predikčné modely používali AI na vytvorenie lokálnych predpovedí geomagnetických búrok pre konkrétne lokality na Zemi. DAGGER je prvým modelom, ktorý kombinuje rýchlu analýzu umelej inteligencie s reálnymi meraniami z vesmíru a z celého sveta a generuje často aktualizované predpovede, ktoré sú promptné a presné pre miesta po celom svete.

395 / 5,000 Translation results Translation result „S touto AI je teraz možné robiť rýchle a presné globálne predpovede a informované rozhodnutia v prípade slnečnej búrky, čím sa minimalizuje – alebo dokonca predchádza – devastácii modernej spoločnosti,..“, povedal Vishal Upendran z Medzinárodného centra pre astronómiu a astrofyziku v Indii, ktorý je hlavným autorom článku o modeli DAGGER zverejnenom v časopise Space Weather.

Je na inštitúciách, aby tento systém využívali

Kód počítačového modelu DAGGER je okrem iného open source a podľa Upendrana by ho mohli prevziať prevádzkovatelia energetických sietí, správcovia satelitov, telekomunikačné spoločnosti a iné subjekty, aby ho aplikovali podľa svojich konkrétnych potrieb. Takéto upozornenia by im mohli poskytnúť čas na prijatie opatrení na ochranu svojich aktív a infraštruktúry pred nadchádzajúcou slnečnou búrkou, ako je dočasné odpojenie citlivých systémov alebo presun satelitov na iné obežné dráhy, aby sa minimalizovali škody.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre