NASA tvrdí, že úlomky zo zostreleného indického satelitu ohrozujú posádku ISS

vesmirny odpad
Zdroj: golos.io

Vesmírny odpad začína byť stále aktuálnejšou témou a vesmírne „veľmoci“ rozmýšľajú nad nápadmi, ako sa takéhoto odpadu zbaviť. Väčšie kusy odpadu totižto prinášajú obrovské riziko pre budúce vesmírne misie, ako aj pre aktuálne vesmírne misie na našej obežnej dráhe. V najväčšom ohrození je, pochopiteľne, ISS na ktorej je nepretržite aj ľudská posádka. Najnovšie testy odstraňovania starých satelitov, ktoré vykonala Indická vesmírna výskumná agentúra (ISRO), ale naznačujú, že odstrel starých satelitov zrejme nebude riešením vesmírnej odpadovej krízy. Píše portál digitaltrends.com.

Prevedenie odstrelu dokonalé zrejme nebolo

ISRO totižto nedávno vykonalo test raketového odstrelu starého satelitu, ktorého cieľom je jeho odstránenie z obežnej dráhy Zeme. Zámer je celkom jasný a dobrý, no prevedenie nevyšlo zrejme úplne podľa predstáv. Satelit totižto zneškodnený bol, no jeho úlomky stále poletujú na obežnej dráhe a vážne ohrozujú celú ISS.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA test ostro kritizuje

Administrátor spoločnosti NASA, Jim Bridenstine,ktorý sa ku téme vyjadril počas živého vysielania v pondelok povedal, že indický anti-satelitný raketový test uskutočnený 27. marca nie je kompatibilný s budúcimi vesmírnymi misiami s ľudskou posádkou. Je to neprijateľné a NASA musí mať jasno v tom, aký dopad má takýto test, „ dodal.

Takéto odstraňovanie odpadu nie je podľa odborníkov vhodným riešením. Vesmírne agentúry by sa mali zamerať na iný spôsob odstraňovania vesmírneho odpadu. Odstreľovanie satelitov by mohlo totižto narobiť oveľa viac škôd, ako sme si doposiaľ mysleli.

India tvrdí, že test bol bezpečný

Na ostrú kritiku odborníkov z NASA a ďalších kútov svete zareagovalo aj priamo Indické ministerstvo zahraničných vecí, ktoré trvá na tom, že test bol bezpečný, keďže bol vykonaný na nízkej obežnej dráhe. To malo zabezpečiť, aby sa úlomky časom dostali do nižších častí atmosféry, kde následne zhoria. Tento proces by mal údajne trvať „niekoľko týždňov“.

NASA identifikovala stovky nových ohrozujúcich úlomkov

NASA má ale z technického hľadiska o čosi iný názor, ako indické ministerstvo. Od raketové testu údajne spozorovala a identifikovala až 400 nových úlomkov, pričom najmenej 24 z nich je väčších ako 10 cm. Všetky väčšie úlomky dokonca obleteli aj okolo ISS. Samotný administrátor Jim Bridenstine ale na záver uviedol, že test bol vykonaný nižšie na obežnej dráhe a riziko sa časom zníži, keďže jednotlivé úlomky zhoria v atmosfére.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (golos.io)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre