NASA tento rok úspešne odrazila cvičný asteroid: Poradili by sme si aj pri skutočnej hrozbe?

Aké sú naše možnosti, ak by Zem ohrozoval nebezpečný asteroid?

Misia DART zachytila na kameru svoje posledné chvíle pred nárazom
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

27. septembra 2022 vrazila do asteroidu Dimorphos misia DART, ktorá mala jedinú úlohu. Americká NASA chcela zistiť, či by sme v prípade hrozby dokázali odvrátiť dráhu blížiaceho sa asteroidu.

Misia DART skončila úspechom, aspoň čo predbežné pozorovania ukázali. Kompletná správa by sa mala objaviť začiatkom budúceho roka. Sonde DART sa podarilo do asteroidu vraziť a tým o niečo spomaliť jeho obežnú dráhu. Vedeli by sme si však poradiť v prípade, že by hrozba bola skutočná? Portál The Conversation vysvetľuje, že sa denne so Zemou stretnú tisíce objektov z vesmíru, väčšina je ale tak malá, že zhorí v atmosfére.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z času na čas sa však objaví väčší objekt, no zatiaľ žiaden nebol tak veľký, aby spôsobil deštrukciu na úrovni, na akej to dokázal asteroid Chixulub pred 66-miliónmi rokov. Viacerí experti sa však zhodujú na tom, že je to len otázkou času. Podľa štatistík zasiahnu asteroidy s priemerom 1 km Zem každých 500-tisíc rokov. Asteroidy s priemerom 5 km zasiahnu Zem každých 20-miliónov rokov.

Asteroid ale nemusí byť veľký na to, aby spôsobil výrazné škody. V roku 2013 nad mestom Čeľabinsk explodoval asteroid, ktorý poškodil budovy v šiestich mestách a zranil približne 1200 až 1500 ľudí. Predpokladá sa, že jeho priemer bol približne 20 metrov. Po Čeľabinskom incidente si vlády začali uvedomovať hrozbu, ktorú pre nás asteroidy predstavujú a aj na základe týchto obáv vznikla misia DART.

Táto misia je prvou svojho druhu, nie je teda demonštráciou toho, že si v budúcnosti dokážeme s kozmickými hrozbami poradiť. Vedci z nej však získajú kritické dáta. Tie nám povedia aká hmotnosť a rýchlosť je potrebná na odklonenie asteroidu, ktorý by v budúcnosti ohrozoval Zem. Máme však dôvod na obavu?

Odklonenie asteroidu

Okolo našej planéty sa nachádza množstvo objektov, ktoré sa označujú ako „blízke objekty,“ alebo NEO (pozn. redakcie: Near-Earth Object). Spomedzi nich existuje niekoľko, ktoré majú štítok „potenciálne rizikové“. Drvivá väčšina blízkych objektov a všetky rizikové objekty sú však starostlivo monitorované. Vedci totiž potrebujú len tri pozorovania na to, aby určili obežnú dráhu objektu a následne dokázali predpovedať, ako sa bude v budúcnosti meniť. Čím viac pozorovaní, tým presnejší model orbity získajú.

Ak by pre nás nejaký objekt v budúcnosti predstavoval priame nebezpečenstvo, budeme o tom vedieť už v predstihu, no samozrejme existujú aj výnimky. V minulosti sa stalo, že sme si asteroid nevšimli. Príkladom je asteroid UA 1 z roku 2021, ktorý prešiel popri Zemi vo vzdialenosti 3-tisíc km, čo je naozaj veľmi málo. Vedci si ho nevšimli, lebo prišiel od Slnka.

Výskumníci z celého sveta sa pravidelne stretávajú na konferencii, kde sa rieši hypotetický scenár ohrozenia našej planéty asteroidom. Vedci majú za úlohu hrozbu vyriešiť, no naposledy sa dopracovali k nasledovnému výsledku. Asteroid by sme dokázali odvrátiť v prípade, ak by sme mali dostatok času, najlepšie dekádu alebo viac. Čím viac času máme k dispozícii, tým sú šance na „záchranu“ vyššie.

Ak by sa objavil obrovský objekt zo slepého uhla, ťažko povedať aké by boli naše možnosti. Jednou sľubnou technológiou je koncept SpinLaunch, ktorý už čoskoro „vystrelí“ satelity do vesmíru. Táto technológia má zraziť náklady na vesmírne cestovanie tým, že odstráni prvý stupeň rakety, ktorý má misiu odlepiť od zeme. V núdzovom prípade by sme ho podľa portálu mohli použiť na odrazenie rizikového asteroidu, no vyžadovala by sa rýchla reakcia a dobrá muška.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre