SpravodajstvoVeda a výskum

NASA spolu s európskou vesmírnou agentúrou plánujú odkloniť asteroid. Pokus nám má pomôcť získať cenné informácie

NASA s európskou vesmírnou agentúrou plánujú odkloniť asteroid. Pokus nám v budúcnosti má pomôcť odvrátiť možnú kolíziu s vesmírnymi telesami.

V utorok schválili európski ministri pre vesmírne záležitosti rozpočet pre misiu Hera. Jedná sa o spojenie európskej vesmírnej agentúry (ESA) a NASA. Cieľom má byť naraziť sondou do asteroidu a študovať, čo sa bude diať ďalej. Týmto pokusom chcú získať informácie, ktoré by im pomohli pri prípadnej záchrane Zeme pred ničivými asteroidmi.

V júni 2021 plánuje NASA odštartovať vesmírne plavidlo s názvom Double Asteroid Redirect Test (DART). Použiť na to majú raketu Falcon 9 od spoločnosti SpaceX. Vydať sa má k sústave dvoch asteroidov s názvom Didymos a naraziť do menšieho z nich, Didymoonu, rýchlosťou približne 21,436 km/h.

ESA odštartuje plavidlo Hera v roku 2024. Jej úlohou bude zaznamenať škody, ktoré DART spôsobil na asteroide a pomocou satelitov monitorovať jeho dráhu. Podľa súčasnej trajektórie nás systém Didymos nijak neohrozuje, avšak ak by vrazil do našej planéty asteroid podobnej veľkosti, zničil by celé mesto.

Účelom je zistiť, akú máme možnosť úspešne odkloniť asteroid pred tým, než sa nájdeme v smrtiacej situácií.

Hrozba asteroidov

„Jedného dňa našu Zem zasiahne veľká skala a momentálne nemáme žiadnu možnosť obrany,“ spomenul v auguste Elon Musk.

Vyjadril sa na tému asteroidu Apophis, ktorý má v roku 2029 preletieť nebezpečne blízko popri našej planéte. Prvýkrát bol pozorovaný už v roku 2004, kedy existovali teórie, že má vyššie menovaný asteroid do nás naraziť. Na tohtoročnej konferencii pre planetárnu bezpečnosť NASA uviedla, že Apophis preletí popri Zemi vo vzdialenosti 31-tisíc kilometrov. To je dosť blízko na to, aby nás jeho gravitácia ovplyvnila.

Je teda možné, že asteroid spôsobí na povrchu Zeme menšie lavíny, alebo iné drobné zmeny. Jedná sa však o jedinečnú možnosť pre vedu. Apophis budú počas jeho blízkeho preletu skúmať teleskopy, ktoré zachytia objekty na povrchu, s priemerom len niekoľko metrov.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close