Naša Slnečná sústava vyzerá úplne inak, než si myslíte: Pozrite sa na skutočné farby kozmických telies

Vesmírne agentúry zverejňujú množstvo záberov, ktoré nám ukazujú pestré farby vesmíru. Je to ale naozaj tak? Presvedčte sa sami.

Pozrite sa na skutočné farby vesmíru
Zdroj: NASA

Merkúr je šedý, Venuša je bledožltá, Zem je modrá a Mars je zas červený. Každý poznáme planéty našej Slnečnej sústavy a ako vyzerajú. Lenže je to naozaj tak?

Astronóm James O’Donoghue zverejnil na sociálnej sieti Twitter obrázok toho, ako by Venuša naozaj vyzerala, ak by sme náhodou niekedy leteli popri nej. Stačí sa pozrieť na tú fotku a zistíte, že vesmír nie je až tak pestrofarebný, ako sa nám mohlo zdať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fotografie v iných vlnových dĺžkach

Skutočná farba Venuše má totiž bližšie k bielej ako k maslovej, či žltej, s ktorou si planétu bežne spájame. Existujú dve verzie fotografií, ktoré sú pre Venušu typické, píše portál The Atlantic. Prvou je verzia planéty, na ktorej vidíme krátery, ryhy a jej povrch má typickú sýtožltú farbu. V skutočnosti nejde o fotografiu v pravom zmysle slova, ale o interpretáciu rádiových vĺn, ktoré zaznamenala sonda Magellan. Pomocou rádiových vĺn sa totiž vedcom po prvýkrát podarilo nahliadnuť pod hustú atmosféru pekelnej planéty.

venusa planeta
Zdroj: Pixabay.com (BrunoAlbino)

Na povrchu Venuše pristála aj jedna sovietska misia, ktorej sa podarilo zachytiť farebné zábery jej povrchu. Atmosféra Venuše ale filtruje všetko modré svetlo, čiže povrch planéty má v skutočnosti inú farbu, než vidíme na zábere.

Planéty
Fotografia povrchu Venuše, zachytená ruskou sondou Venera 13. Zdroj: Reddit/reporter_at_large

Druhou najznámejšou fotografiou je záber zo sondy Mariner 10. Ten nám ukazuje Venušu v krémovej farbe s bielymi pólmi. Ani to ale nie je to, čo by sme videli. Sonda Mariner totiž zachytila planétu v ultrafialovom spektre, nie v spektre, ktoré dokážu vnímať naše oči. Inými slovami povedané, nie je to to, čo by ste pri pohľade na planétu videli.

Ako vyzerajú v skutočnosti planéty našej Sústavy?
Napravo: Skutočná farba Venuše. Naľavo: Záber v ultrafialovom spektre

Astronómovia zachytávajú kozmické objekty v rôznych vlnových dĺžkach a následne vytvoria obraz zo surových dát. Niekedy fotografiu aj trošku prikrášlia, aby vynikli určité charakteristické prvky danej planéty.

„Keď robíme vizualizáciu, nevyhýbame sa použitiu umelých farieb,“ vyjadrila sa Candy Hansen, ktorá pracuje na vizualizáciách planéty Jupiter.

Ako vyzerajú ostatné planéty?

Veľká červená škvrna, nekonečná búrka na planéte Jupiter, nie je až taká červená, ako sa môže javiť na záberoch. V skutočnosti je aj Mars o niečo hnedší, než je červený. A ak si pamätáte planétu Urán ako modrú guľu, opäť vás sklameme, pretože v skutočnosti má šedý nádych. Rovnako je na tom Pluto, ktoré nie je až tak výraznou planétou, ako sa môže zo záberov zdať.

Najväčším problémom je ale podľa astronómov Slnko. V našej pamäti je zakotvené ako oranžová žeravá guľa, no jeho skutočná farba vás môže prekvapiť. Vo vesmíre totiž Slnko svieti jasne bielou farbou.

Slnko
Pohľad na Slnko z ISS. Zdroj: NASA

Keď astronómovia pracujú na nejakej fotografii, Slnko im robí najväčšie problémy, pretože biela guľa vyzerá na každom zábere zvláštne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre