SpravodajstvoVeda a výskum

Naša schopnosť vnímať tváre na neživých objektoch má výrazný predsudok a vedci nedokázali zistiť prečo

Pareidolia je jav, kedy vnímame tváre aj tam, kde žiadne nie sú. Ako vzniká?

Náš mozog nie je dokonalý a občas sa s nami rád zahráva. Niekedy to môže byť nepríjemné, no inokedy nám to až tak nevadí. Jedným z prípadov je aj takzvaná pareidolia – vnímanie tvárí v neživých objektoch.

Pareidolia nie je žiadnou poruchou, ale znakom našej evolúcie. V minulosti bolo extrémne dôležité všímať si tváre iných ľudí, a to nielen zo sociálneho hľadiska, ale aj kvôli bezpečiu. Väčšina tvárí zdieľa podobné rozloženie aj napriek tomu, že každá vyzerá inak. Medzi tie najhlavnejšie podobnosti patrí umiestnenie očí a úst.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keďže v minulosti bolo oveľa dôležitejšie všimnúť si niekoho skôr, ako si on všimne vás, mozog si vyvinul v naozaj prepracovaný mechanizmus, ktorý zaregistruje, ak sa v našom okolí ukrýva nejaká tvár. Nevýhodou tohto mechanizmu je, že niekedy tváre vidí aj na miestach, kde žiadne nie sú. Preto sa môže zdať, že sa na vás elektrická zástrčka usmieva, alebo sa vám na toaste zjavila tvár svätého človeka, píše portál Science Alert.

Náš mozog ale nevníma len tvár ako takú. Vnímame aj iné detaily, ako napríklad vek, emóciu, alebo pohlavie. Nové výskumy v tomto smere poukazujú na zaujímavú vlastnosť, väčšinu tvárí, ktoré vidíme na neživých objektoch, vnímame ako mužské.

Do výskumu sa zapojilo takmer 4-tisíc dobrovoľníkov, ktorí skúmali viac ako 200 fotografií s ilúziou tváre. Následne dobrovoľníci hodnotili či ilúziu tváre uvideli na fotografii ľahko, alebo nie a tiež im prikladali rôzne charakteristiky, napríklad vek, vyjadrovanú emóciu a pohlavie.

Drvivá väčšina tvárí zdieľala jednu rovnakú vlastnosť

Väčšina dobrovoľníkov popísala ilúziu tváre ako tvár dieťaťa alebo mladého človeka. Čo sa týka emócie, najčastejšie vnímali tvár ako šťastnú, potom prekvapenú, neutrálnu, či nahnevanú. Len malé percento vnímalo tváre ako smutné, alebo vystrašené.

Ďalšou zaujímavou štatistikou bolo pohlavie. Drvivá väčšina dobrovoľníkov vnímala tváre ako mužské.

Pareidolia je jav, kedy vnímame tváre aj tam, kde nie sú
Zdroj: Jessica Taubert

„Ak vidíme tváre v rôznych objektoch, ide o ilúziu vznikajúcu v časti mozgu, ktorá má na starosti vnímanie skutočných tvárí. Svojim spôsobom sa dá povedať, že pareidolia dokáže náš mozog oklamať,“ vyjadrila sa Jessica Taubert, výskumníčka psychológie z University of Queensland.

Lenže prečo vnímame ilúzie tvárí ako mužské? Vedci sa snažili na túto otázku nájsť odpoveď, no ani niekoľko rôznych metód neprinieslo žiadne výsledky. Jednou z teórií je myšlienka, že mužské pohlavie je primárne pohlavie, s ktorým si spájame tvár, ak nemá iné poznávacie znaky, ktoré by svedčili o opaku.

Týmito znakmi môžu byť napríklad dlhé mihalnice, alebo vlasy, či upravené obočie. Vedci naznačujú, že ak uvidíme imaginárnu tvár, ktorá by mala jeden z týchto znakov, budeme ju v tom prípade považovať za ženskú tvár. Bez týchto charakteristických znakov však majú ľudia tendenciu vnímať všetky tváre ako mužské.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close