SpravodajstvoVeda a výskum

NASA sa chce vytvoriť teleskop, ktorý by bol schopný hľadať možnú vegetáciu na vzdialených exoplanetách

Teleskop má fungovať na princípe gravitačnej šošovky, ktorá ohýba svetlo okolo nášho Slnka

Americká vesmírna agentúra NASA dotuje výskum teleskopu, ktorý nesie názov Solárna gravitačná šošovka (pozn. redakcie: Solar Gravitational Lens).  Na tému upozorňuje  portál futurism.com

Ide o druh teleskopu, ktorý by nám umožnil štúdium vzdialených exoplanét vo vysokom rozlíšení. Ide o nádejný projekt, ktorý by nám mohol dopomôcť k zisteniu odpovede na otázku, či sme vo vesmíre sami. Projekt prešiel prvou a druhou fázou dotácií v programe Inovatívnych pokročilých konceptov. Tento program je inkubátorom pre radikálne futuristické a pokročilé koncepty.

Plánom programu je zachytiť priamy obraz obývateľnej planéty, ktorá sa nachádza v našom „hviezdnom susedstve.“ Počas šiestich mesiacov pozorovania by bol teleskop schopný dosiahnuť rozlíšenia okolo 25 km, čo je dosť na to, aby videli povrch a známky obývateľnosti.

Princíp, na akom bude teleskop fungovať, predpovedal už Albert Einstein, pred 84 rokmi. Tvrdil, že svetlo, ktoré putuje po okrajoch Slnka sa ohne a vytvorí tak šošovku, 550 astronomických jednotiek, alebo 82 miliárd km vzdialenú od nás. Slava Turyshev, fyzik v NASA, vo svojej štúdii tvrdí, že tento fenomén by nám mohol pomôcť zachytiť nesmierne detailné obrázky vzdialených planét.

teleskop
Predstava toho, ako by mohol obrázok z teleskopu vyzerať Zdroj: NASA, Slava Turyshev

Vedcov čaká ale jedna veľká prekážka. Na to aby celý koncept fungoval, musia teleskop, spolu s koronagrafom dostať do extrémnej vzdialenosti od Slnka. Momentálne sa najďalej dostala sonda  Voyager I, ktorá je vzdialená len 123 astronomických jednotiek. Tá sa dostala na hranice Slnečnej sústavy v roku 2012, čo bolo najďalej, ako sa kedy dostal človekom vyrobený objekt.

Aby znížili náklady a tým pádom zvýšili šance na úspech projektu, vedci navrhujú poslať viacero malých satelitov so solárnymi plachtami, spolu s teleskopom, aby mohli pozorovať viacero planét, či mesiacov naraz.

Zdroj: NASA

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close