NASA sa chce vytvoriť teleskop, ktorý by bol schopný hľadať možnú vegetáciu na vzdialených exoplanetách

Teleskop má fungovať na princípe gravitačnej šošovky, ktorá ohýba svetlo okolo nášho Slnka

exoplanet-2958956_1280
Zdroj: Pixabay.com (flflflflfl)

Americká vesmírna agentúra NASA dotuje výskum teleskopu, ktorý nesie názov Solárna gravitačná šošovka (pozn. redakcie: Solar Gravitational Lens).  Na tému upozorňuje  portál futurism.com

Ide o druh teleskopu, ktorý by nám umožnil štúdium vzdialených exoplanét vo vysokom rozlíšení. Ide o nádejný projekt, ktorý by nám mohol dopomôcť k zisteniu odpovede na otázku, či sme vo vesmíre sami. Projekt prešiel prvou a druhou fázou dotácií v programe Inovatívnych pokročilých konceptov. Tento program je inkubátorom pre radikálne futuristické a pokročilé koncepty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Plánom programu je zachytiť priamy obraz obývateľnej planéty, ktorá sa nachádza v našom „hviezdnom susedstve.“ Počas šiestich mesiacov pozorovania by bol teleskop schopný dosiahnuť rozlíšenia okolo 25 km, čo je dosť na to, aby videli povrch a známky obývateľnosti.

Princíp, na akom bude teleskop fungovať, predpovedal už Albert Einstein, pred 84 rokmi. Tvrdil, že svetlo, ktoré putuje po okrajoch Slnka sa ohne a vytvorí tak šošovku, 550 astronomických jednotiek, alebo 82 miliárd km vzdialenú od nás. Slava Turyshev, fyzik v NASA, vo svojej štúdii tvrdí, že tento fenomén by nám mohol pomôcť zachytiť nesmierne detailné obrázky vzdialených planét.

teleskop
Predstava toho, ako by mohol obrázok z teleskopu vyzerať Zdroj: NASA, Slava Turyshev

Vedcov čaká ale jedna veľká prekážka. Na to aby celý koncept fungoval, musia teleskop, spolu s koronagrafom dostať do extrémnej vzdialenosti od Slnka. Momentálne sa najďalej dostala sonda  Voyager I, ktorá je vzdialená len 123 astronomických jednotiek. Tá sa dostala na hranice Slnečnej sústavy v roku 2012, čo bolo najďalej, ako sa kedy dostal človekom vyrobený objekt.

Aby znížili náklady a tým pádom zvýšili šance na úspech projektu, vedci navrhujú poslať viacero malých satelitov so solárnymi plachtami, spolu s teleskopom, aby mohli pozorovať viacero planét, či mesiacov naraz.

Zdroj: NASA

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre