NASA práve uverejnila mapu so všetkými známymi exoplanétami, ktoré sme objavili od roku 1991

NASA zverejnila mapu s exoplanétami, ktoré objavila od roku 1991. Je ich viac ako 4000. Najviac z nich objacil Keplerov teleskop

planety planet-2666129_960_720
Zdroj: pixabay.com

NASA uverejnila mapu s viac ako 4,000 známymi exoplanétami, ktoré sa nachádzajú mimo našej slnečnej sústavy. Na tému upozorňuje portál Futurusim.com.

Hlavný rozdiel medzi exoplanétami a „klasickou“ planétou je v  tom, že zatiaľ  čo Zem, resp. iné planéty obiehajú okolo Slnka, tak exoplanéta obieha okolo inej hviezdy. Prvá exoplanéta vôbec, bola objavená v roku 1988, mapa nižšie, ktorá bola zverejnená na Youtube kanáli APOD Videos, môžeme vidieť všetky exoplanéty objavené od roku 1991. Celkovo ich je 4,003.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vizualizácie vyššie je impozantnou z pohľadu exponenciálnej rýchlosti, ako objavujeme vonkajšie svety, ktoré sú od nás vzdialené mnoho svetelných rokov. Vo veľkej miere k objavovaniu nových svetov dopomohol Keplerov teleskop, ktorý koncom minulého roka poslala NASA oficiálne do „dôchodku“ po takmer 10 rokoch používania. Dôvodom prečo Keplerov ďalekohľad skončil bolo to, že mu došlo palivo.  Keplerov teleskop bol nahradený James Webb Teleskopom, ktorý by mal letieť do väčších vzdialeností ako svoj predchodca, a zároveň je najväčším teleskopom, aký bol kedy  vytvorený ľuďmi. Len pre zaujímavosť, Keplerov teleskop objavil približne 2,700 planét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre