NASA pomocou novej technológie zachytila signál z vesmíru, ktorý k nám putoval zo vzdialenosti 390 miliónov kilometrov. „Je to obrovský úspech“, hovoria astronómovia

Technológia Deep Space Optical Communications funguje. Americkej NASA sa podarilo zachytiť signál zo vzdialenosti 390 miliónov kilometrov.

NASA otestovala laserový komunikačný systém, ktorý zlepší komunikáciu vesmírnych misií so Zemou
Zdroj: Rubin, NASA / JPL - Caltech / ASU, Pixabay (DanXaw, GDJ), Úprava: Vosveteit.sk

To, že zodvihneme telefón, a zavoláme niekomu na druhej strane planéty, je pre nás dnes samozrejmosťou. Situácia je ale o niečo odlišnou, keď chceme komunikovať s vesmírnymi loďami. Vzdialenosti medzi vesmírnymi objektmi sú totiž len ťažko predstaviteľné pre bežného človeka. Len pre zaujímavosť, obvod Zeme je približne 40 075 km, pričom priemerná vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom je už ale približne 384 400 km. Signálu z Marsu, kým príde na Zem, to trvá približne 13 minút, keď sú planéty v najbližšom bode (tzv. priblíženie), čo je približne 54 miliónov kilometrov. Nehovor viac o tom, že poslať napríklad takú fotografiu, trvá aj niekoľko minút.

NASA hlási obrovský úspech v technológii vesmírnej komunikácie

Najnovšie NASA dosiahla prelom v technológii vesmírnej komunikácie pomocou laserov. Tento úspech bol dosiahnutý v rámci projektu Deep Space Optical Communications (DSOC), ktorý testuje možnosti laserovej komunikácie na sonde Psyche.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Sonda Psyche, ktorá bola vypustená 13. októbra 2023, sa aktuálne nachádza približne 460 miliónov kilometrov od Zeme. Táto vzdialenosť je porovnateľná s maximálnou vzdialenosťou medzi Zemou a Marsom.

Čo NASA dosiahla a prečo je to dôležité?

Tradične sa vo vesmírnej komunikácii používa rádiová technológia, ktorá prenáša dáta pomocou rádiových vĺn. Táto metóda je spoľahlivá, ale má svoje limity, najmä pokiaľ ide o prenosové rýchlosti a množstvo prenášaných dát. S rastúcimi ambíciami NASA, ako je vyslanie ľudí na Mars alebo prieskum vzdialenejších častí slnečnej sústavy, je potrebné mať spoľahlivý spôsob prenosu veľkých objemov dát a obrázkov s vysokým rozlíšením. Práve tu prichádza do hry technológia laserovej komunikácie, ktorú NASA testuje prostredníctvom DSOC.

astronaut vesmir
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Ako funguje DSOC?

Technológia DSOC využíva laserový transceiver umiestnený na sonde Psyche, ktorý komunikuje s dvoma pozemskými stanicami. Jednou z týchto staníc je 200-palcový teleskop v observatóriu Palomar v Kalifornii, ktorý prijíma signály zo sondy. Druhá stanica sa nachádza na Table Mountain v Kalifornii a dokáže vysielať signál so silou až 7 kilowattov, čo umožňuje komunikáciu so sondou aj na extrémne veľké vzdialenosti.

Laserové prenosy využívajú svetlo vo frekvenčnom pásme blízkeho infračerveného žiarenia, čo umožňuje prenášať dáta oveľa rýchlejšie ako rádiové vlny.

Na vesmírne pomery ide o „šialené“ prenosové rýchlosti

V praxi to znamená, že NASA dokáže prenášať dáta rýchlosťou až 267 megabitov za sekundu, čo je porovnateľné s rýchlosťami vysokorýchlostného internetu na Zemi. Vedcom z NASA sa podarilo pri vzdialenosti 390 miliónov kilometrov od Zeme, udržať prenosovú rýchlosť 6,25 megabitov za sekundu (pozn. maximálny výkon bol 8.3 megabitov za sekundu). Ide o výrazne viac dát, ktoré je možné preniesť cez rádiové technológie. Rádiový systém by pri tejto diaľke dosiahol len zlomok tejto prenosovej rýchlosti. Len pre porovnanie, rýchlosť prenosu dát z Marsu na Zem konvenčnou technológiou je približne 500 kilobitov za sekundu.

Nižšie sa môžeš pozrieť na video, ktoré sa podarilo Americkej vesmírnej agentúry streamovať vo vysokej kvalite z paluby Psyche zo vzdialenosti približne 390 miliónov kilometrov.

Vo všeobecnosti technológia DSOC dokáže prenášať dáta rýchlosťou až 100-krát vyššou než rádiová technológia pri rovnakej spotrebe energie.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre