Naša poloha vo vesmíre by mohla ovplyvňovať masové vymieranie živočíšnych druhov

Vedci objavili v dátach stopy cyklu, ktorý sa opakuje každých 27.5-miliónov rokov. Vtedy dochádza k hromadnému vymieraniu istých druhov

asteroid letiaci k zemi dinosaury
Zdroj: YouTube (Your Discovery Science)

Už niekoľko desaťročí sa vedci pohrávali s myšlienkou, že masové vyhynutia nie sú náhodnou udalosťou, ale opakujú sa v cykloch, ktoré trvajú okolo 27-miliónov rokov, píše portál IFL Science.

Nový výskum pridáva do teórie nové informácie, no napriek tomu sa mu nedarí presne popísať, ako by tieto katastrofické udalosti mohli fungovať. Opierajú sa o zrážku asteroidu so Zemou, ktorá znamenala koniec pre dinosaurov. Vedci po celom svete sa začali zaujímať o to, či išlo o jednorazovú záležitosť, alebo naša planéta už podobnej katastrofe čelila.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ukázalo sa, že smrtiaci asteroid bol len jednou z piatich, alebo šiestich udalostí, ktoré vyústili v masívne vyhynutie určitého druhu. Popri tých najväčších katastrofách sa vedci dopracovali aj k udalostiam, ktoré vyústili v menší počet úmrtí. Nakoniec si však všimli stopy určitého cyklu, ktorý sa opakoval v cykle od 25 až do 30-miliónov rokov.

Ide o staršiu teóriu a okolo roku 1984 sa dokonca hovorilo o záhadnej planéte, či hviezde, ktorá by mohla byť za cykly vymierania zodpovedná. Tá sa mala nazývať Nemesis, alebo Shiva. Táto teória tvrdila, že každých 30-miliónov rokov sa ku nám priblíži masívny objekt, ktorý naruší dráhy komét v Oortovom oblaku a tie skončia vo vnútornej časti Slnečnej sústavy. V tomto období zároveň hrozí, že Zem bude zasiahnutá jednou z nich. Ide o teóriu, ktorá bola populárna len veľmi krátku dobu, no z času na čas sa opäť objaví.

Vplyv z vesmíru

Neskôr však geológovia prišli s reálnejšou možnosťou. Za masové vyhynutie druhov častokrát mohli obrovské vulkanické erupcie. Zrážky s kométami boli len výnimočné, preto vedci upustili od teórie o záhadnej planéte/hviezde Nemesis. Nedávno sa však opäť vynorila na povrch.

Minulé štúdie tvrdili, že za masové vyhynutie mohlo vymiznutie morského života. Profesor z New Yorkskej univerzity, Michael Rampino sa rozhodol pátrať po záznamoch, ktoré by hovorili o prípadoch masového vyhynutia. Za posledných 300-miliónov rokov sa mu podarilo objaviť v rôznych publikáciách až desať prípadov. Všetkých desať sa zhoduje s 27.5-miliónov rokov dlhým cyklom.

Osem prípadov sa zhoduje s vymiznutím morského života a tri sa zhodujú s najväčšími krátermi na Zemi, za skúmané obdobie. Rampino sa preto domnieva, že za masové vyhynutie druhov môže kombinácia oboch faktorov. Myslí si, že dôvodom by mohol byť pohyb našej Slnečnej sústavy okolo stredu Mliečnej dráhy.

Všimol si totiž, že každých 26 až 30-miliónov rokov prechádza naša sústava určitým bodom v galaxii. To by mohlo znamenať častejšie strety s temnou hmotou, ktoré by mohli narušiť dráhy komét. Zároveň špekuluje, že by tieto strety mohli ovplyvňovať aj interiér Zeme. Zatiaľ však vedci nechápu ako.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre