SpravodajstvoVesmír

NASA ohlasuje misiu Artemis I. Sme o krok bližšie, aby sme sa od čias misií Apollo, opäť dostali na povrch Mesiaca!

NASA oznámila, že kozmická loď Orion je plne integrovanou so systémom SLS. Misia Artemis I, môže odštartovať už vo februári 2022.

Kozmická loď Orion patrí medzi opakovane použiteľné vesmírne lode s posádkou, ktorá by mala v budúcnosti tvoriť základ vesmírnej linky smerom na Mesiac a späť. Na to, aby nás mohla však dopraviť na Mesiac, tak nevyhnutnou podmienkou je integrácia systému SLS – Space Launch System. Ide o nosnú raketu, na ktorej americká NASA aktívne pracuje už od roku 2011. Vývoj tejto rakety bol sprevádzaný viacerými problémami, až niektorí pochybovali, že vôbec zlietne. Zdá sa však, že prvá misia Artemis I, je za rohom.

Artemis I poletí už vo februári 2022

Najnovšie americká NASA prostredníctvom svojim stránok informuje, že SLS je už plne integrovanou s kozmickou loďou Orion, a že vstupuje do záverečnej fázy príprav na letový test bez posádky okolo Mesiaca. Cieľom vesmírnej agentúry je, aby všetko bolo pripravované na prvý let do hlbokého vesmíru a to vo februári 2022.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je ťažké opísať slovami, čo tento míľnik znamená nielen pre nás tu v Exploration Ground Systems, ale aj pre všetkých neuveriteľne talentovaných ľudí, ktorí tak tvrdo pracovali, aby nám pomohli dostať sa do tohto bodu,“ povedal programový manažér  Mike Bolger z Exploration Ground Systems. „Náš tím preukázal obrovskú oddanosť pri príprave na spustenie Artemis I.“ dodal.

Čo bude teraz nasledovať?

Skúška s netradičným názvom „nácvik mokrých šiat“ je jedným z posledných krokov pred samotným letom. O pár týždňov majú byť natankované všetky nádrže SLS a bude vykonaná simulácia do 10 minút pred vzletom, kedy sa proces preruší a palivo sa odčerpá. Ak pôjde všetko podľa plánov a nenastanú žiadne neočakávane komplikácie, SLS sa vráti do hangáru na konečnú kontrolu a potom sa vráti na svoje miesto štartu.

Okno, kedy bude môcť raketa potenciálne vzlietnuť, sa otvára 12. februára a potrvá približne 2 týždne. Počas 4 až 6 týždňovej misie Artemis I vletí kapsula Orion na obežnú dráhu Mesiaca, niekoľkokrát obehne náš prirodzený satelit a vráti sa na Zem. Samotný let bude však prebiehať bez pasažierov a pôjde len o misiu, ktorá má potvrdiť, že celý systém je funkčný a hlavne pre astronautov bezpečný. V prípade, ak by to NASA nestihla, tak ďalšie okno, kedy budú môcť otestovať celý systém v praxi, nastane až v apríli. Je to dané orbitálnym pohybom Zeme a Mesiaca.

Ak misia dopadne úspešne, tak celú misiu NASA zopakuje približne v polovici roku 2023, ale už aj s ľudskou posádkou. Neskôr v roku 2024, je naplánovaná misia s ľudskou posádkou na Mesiac. Termín vesmírnej agentúry je vcelku ambiciózny a dnes ho mnoho odborníkov označuje za „odvážny“. Dôvodom je, že SLS raketa, je systém na jedno použitie, čo znamená, že Boeing bude musieť pripraviť pre každú misiu novú raketu, čo nie je ľahká úloha.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close