SpravodajstvoVeda a výskum

Naša krv schováva v sebe látky, ktoré dokážu predpovedať závažnosť priebehu ochorenia COVID-19

Aktuálne vyvinutá technológia je príliš náročnou na financie, vedci však veria, že bude možné vytvoriť test na báze ELISA, podobný klasickému testu PCR.

Ochorenie COVID 19 aktuálne trápi veľkú časť Zeme. V súčasnosti, jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa vyhnúť ťažkému priebehu ochorenia a nakazeniu sa, je očkovanie. Nie však každý, je stotožnený s očkovaním a mnoho ľudí nedôveruje vakcínam, hoci čísla ukazujú jasne v prospech vakcín.

Tak či onak, ochorenie si nevyberá ľudí podľa veku, rasy, pohlavia a podobne. To, aký bude mať nakazený človek priebeh, závisí vo veľkej miere od predispozícii každého z nás. Niekto si ochorením prejde bez toho, aby si to „všimol“, a niekomu sa ochorenie stane osudným.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Závažnosť priebehu ochorenia je možné odhaliť podľa špeciálnej metódy

Najnovšie, americkí vedci vynašli citlivý biomarker, zariadenie, ktoré je schopné predpovedať závažnosť priebehu ochorenia, píše TASR. Vedci zo Zdravotníckej univerzity v Južnej Karolíne (MUSC) hovoria, že kľúčovú úlohu v tomto prípade zohráva lipid, ktorý sa volá Sfingozín.

Štúdia, ktorú vedci publikovali uvádza, že u pozitívnych pacientov na COVID-19, ktorí boli bezpríznakovými, zaznamenali v porovnaní s pacientmi s negatívnym výsledkom testu mierne zvýšenú hladinu sfingozínu. Zatial čo v prípade pacientov, u ktorých sa príznaky ochorenia rozvinuli, experti pozorovali až 15-násobné zníženie úrovne tohto lipidu.

Vedcom sa rovnako podarilo diagnostikovať, že tri štvrtiny asymptomatických pacientov, mali tiež zvýšenú hladinu enzýmu Ceramidáza. Zároveň u väčšiny symptomatických pacientov Ceramidáza nebola detekovaná vôbec.

Vedci v štúdii prišli k záverom, že Sfingozín v predpovedi závažnosti covidu, bol úspešný až na 99 percent. Druhým dychom však treba povedať, že analýza úrovne rôznych lipidov nie je lacnou záležitosťou a preto táto technológia, nie je vhodnou na masívne využitie. Dôvodom sú financie spolu s potrebou sofistikovaných zariadení, ktoré sa pri tejto metóde analýzy využívajú

Autori však očakávajú, že bude možné vytvoriť test na báze ELISA, podobný klasickému testu PCR.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close