SpravodajstvoVeda a výskum

Náš vesmír vôbec nemusí byť tak obrovský, ako si myslíme. Táto teória vám vysvetlí prečo

Čo ak je náš vesmír súčasťou niečoho oveľa väčšieho?

Pozorovateľný vesmír má v priemere viac ako 90-miliárd svetelných rokov a to, čo sa ukrýva za ním by mohlo byť oveľa väčšie. Vesmír ako celok by mohol byť tak obrovský, že sa to nedá ani len predstaviť. Napriek tomu existujú teórie, podľa ktorých je všetok tento priestor len jedným atómom, ktorý je súčasťou niečoho oveľa väčšieho. Môže to byť pravda? Téme sa venuje aj YouTube kanál Unveiled.

Najnovšie teórie naznačujú, že priemer nepozorovateľného vesmíru by mohol byť až 20-biliónov svetelných rokov. Aj napriek enormnej vzdialenosti je pravdepodobné, že väčšina vesmíru je len prázdnym priestorom. Vedci tieto dohady zakladajú na poznatkoch z vesmíru okolo, ktorý môžeme pozorovať. Náš vesmír je jednotvárny v každom smere. Zároveň zistili, že pozorovateľnej hmoty je naozaj málo. Ak sa pozrieme do vesmíru voľným okom, uvidíme z veľkej časti len prázdny priestor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Len jeden atóm vo väčšom vesmíre

Lenže aj hmota, nachádzajúca sa vo vesmíre neprišla len tak. Moderná fyzika už dávno vie, že akákoľvek hmota je v skutočnosti zoskupenie obrovského množstva atómov. Atómy sú tak drobné, že aj dnes ich máme problém zachytiť. Vedci sú si však istí, že tieto drobné častice existujú. Je však zaujímavé predstaviť si, že celý náš vesmír by mohol byť v skutočnosti tento miniatúrny atóm.

Teória tvrdí, že atómy, elektróny a všetky vlastnosti hmoty existujú tak, ako ich chápeme, ak ich zrátame všetky dokopy, vyjde nám hodnota jedného atómu v inom, oveľa väčšom vesmíre. Ide o teóriu, ktorá má nejakú podporu od malej skupinky vedcov, avšak v súčasnosti ide o populárny námet spisovateľov, či filmárov. Tí sa pohrávali s myšlienkou, že všetko čo poznáme by sa zmestilo do molekuly väčšieho vesmíru.

Táto teória funguje aj opačne. Ak by sme sa pozreli na obrovské množstvo atómov, je možné, aby každý z nich ukrýval svoj vlastný vesmír? Táto teória pracuje s konceptom nekonečnosti, ktorý je tiež rovnako náročný na predstavu. Ako by vyzeralo niečo, čo pokračuje donekonečna? V tomto príklade to funguje tak, že je jedno, aký veľký je náš vesmír, ten ďalší by mohol byť nekonečne väčší.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close