Napoly dinosaurus, napoly vták: Fosília lebky ukazuje počiatky vlastnosti, ktorá je základom moderného vtáctva

Fosília 120-miliónov rokov starej lebky vedcom ukázala jedného z prvých vtákov planéty. Tento druh bol však napoly stále dinosaurus.

120-miliónov rokov stará fosília prezrádza vedcom evolučnú históriu vtákov
Zdroj: CAS

Všetky žijúce vtáky sa pred mnohými miliónmi rokov vyvinuli z dinosaurov. Poukazujú na to aj objavy vedcov z Čínskej akadémie vied, ktoré hovoria o základnej charakteristike dinosaurov, ktorá sa objavovala u prvých vtákov pomerne dlho po tom, ako sa oddelili a išli svojou vlastnou evolučnou cestou.

Na severovýchode Číny v provincii Liaoning paleontológovia objavili fosíliu 120-miliónov rokov starého vtáka Yuanchuavis kompsosoura. Predpokladá sa, že tento druh žil v období skorej kriedy. Prekvapivo táto lebka poukazuje na počiatky takzvanej kraniálnej kinézy, teda výrazného pohybu kostí lebky voči sebe. Ide o vlastnosť, ktorá je špecifická pre všetky moderné vtáky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kraniálna kinéza u moderných vtákov znamená to, že sa ich vrchný zobák pohybuje nezávisle od časti lebky, v ktorej leží mozog. Tento pohyb je možný vďaka dvom reťazcom kostí, ktoré sa tiahnu od zadnej časti lebky dopredu. Takýmto spôsobom prepojené kosti umožňujú vtákom preniesť sily zo zadnej časti lebky a dovoľujú pohyb zobáku.

„Záhadou stále ostáva to, aké kosti sa vyvinuli ako prvé alebo či sa vyvíjali obe naraz. V tomto prípade si však všímame, že prvé vtáky mali tieto reťazce kostí buď neúplné, alebo imobilné, pretože sa prepájali na ďalšie kosti, ktoré by bránili ich pohybu,“ vysvetľuje profesor Wang Min, vedúci štúdie.

Evolučná cesta vtákov

Objavená fosília vedcom pomáha lepšie určiť obdobie, kedy si vtáky vyvinuli pohybujúci sa zobák. Vďaka fosílii zistili, že ide o vlastnosť, ktorá sa vyvinula až o čosi neskôr. Yuanchuavis sa radí do skupiny vtákov, ktoré nesú prezývku „opačné“. Ich kostra sa však výrazne líši od kostry moderných vtákov. Táto skupina vymrela na konci kriedy po dopade ničivého asteroidu, ktorý z povrchu zeme zniesol aj dinosaurov.

Fosilizovanú lebku autori štúdie preskúmali prostredníctvom počítačovej tomografie. Vďaka nej dokázali digitálne rekonštruovať lebku a izolovať jednotlivé kosti, ktoré sa v nej nachádzali. Touto prácou zároveň objavili niekoľko anatomických detailov typických pre prvé vtáky. Čo sa však týka skúmaného druhu, ten sa vyznačoval ako dinosaurími, tak aj vtáčími charakteristikami.

Dinosaurie charakteristiky zahŕňajú aj kontakt medzi kosťami v spánkovej oblasti. Táto vlastnosť bola typická nielen pre dinosaurov, ale aj krokodíly, jaštery a hady. Tento kontakt medzi kosťami blokoval jeden z kostných reťazcov a bránil tak kraniálnej kinéze. Lebka sa ale vyznačovala jednou špecifickou vlastnosťou, ktorá by mohla vedcov nasmerovať na počiatky „voľného zobáku“, ktorý dnes majú všetky vtáky.

120miliónov rokov stará fosília prezrádza vedcom evolučnú históriu vtákov
Zdroj: CAS

Počas skúmania podnebia si všimli, že kosti chýba do tej doby kľúčový kontakt s inou kosťou, ktorá bola súčasťou lícnej kosti. Dinosaury a najstaršie vtáky tento kontakt mali, čím sa podnebné kosti stabilizovali a zabránilo sa pohybu. Čo sa však týka podnebia moderných vtákov a druhu Yuanchuavis, tie kontakt nemajú.

Autori štúdie uzatvárajú výskum tým, že Yuanchuavis je síce vtákom, no tento druh ešte nezabudol na svoje dinosaurie korene. Evolučná cesta z malých operených dinosaurov na vtáky nebola jednoduchou a mala svoje slepé uličky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre