Napätie na Ukrajine a v Bielorusku graduje. Presun ruskej vojenskej techniky nečakane odstavili „kybernetickí partizáni“
Eskalujúce napätie na hraniciach Ukrajiny vyvolalo odpoveď v bieloruských hackerských skupinách. Zrodili sa prví kybernetickí partizáni?
Presun vojenskej techniky a vojakov Ruskej federácie naprieč Bieloruskom vyvolal v miestnych hackerských skupinách obrovskú vlnu hnevu. Situáciu z pohľadov odporcov miestneho režimu takmer určite nevylepšuje ani stále viac eskalujúca situácia v blízkosti ukrajinských hraníc. Hackeri sa tak rozhodli vziať situáciu do vlastných rúk a svojimi zručnosťami začali svojpomocne „bojovať“ proti presúvaniu ruských ozbrojených zložiek cez územie Bieloruska. Ako informuje portál ArsTechnica.com, hackerská skupina nazývajúca sa Bieloruskí kybernetickí partizáni rozpútala akciu s názvom „Peklo“, ktorá určite nepotešila ruských vojakov ani prezidenta Bieloruska, Alexandra Lukašenka.
Odstavenie železničného systému
Akcia s názvom „Peklo“ v krátkosti predstavuje odstavenie bieloruských železničných systémov. Hackerská skupina sa tak pokúsila aspoň o zdržanie niektorých presúvajúcich sa ruských jednotiek využívajúcich bieloruské železnice. Kybernetickí partizáni pomocou ransomvérového útoku napadli a zašifrovali veľkú časť serverov, databáz a pracovných staníc, čím nie len prerušili, ale v niektorých prípadoch aj úplne znefunkčnili dopravu. Vo svojej správe taktiež uvádzajú, že všetky zálohy databáz vymazali. Automatizačné a bezpečnostné systémy však zostali funkčné pre prípad núdzových situácií.
We have encryption keys, and we are ready to return Belarusian Railroad's systems to normal mode. Our conditions:
🔺 Release of the 50 political prisoners who are most in need of medical assistance.
🔺Preventing the presence of Russian troops on the territory of #Belarus. https://t.co/QBf0vtcNbK— Belarusian Cyber-Partisans (@cpartisans) January 24, 2022
Jedným z cieľov je zabránenie vojny na Ukrajine
Cieľom Bieloruských kybernetických partizánov je prepustenie politických väzňov a zabránenie vstupu ruským jednotkám na územie Bieloruska. Jedným z cieľov hackerov je aj zvrhnutie režimu prezidenta Alexandra Lukašenka a samozrejme, zabránenie vojenskému konfliktu s našim najbližším východným susedom, Ukrajinou.
„Vláda naďalej potláča slobodnú vôľu Bielorusov, väzní nevinných ľudí, naďalej nezákonne držia tisíce politických väzňov,“ napísal predstaviteľ hackerskej skupiny. „Hlavným cieľom je zvrhnúť Lukašenkov režim, zachovať si suverenitu a vybudovať demokratický štát s právnym štátom, nezávislými inštitúciami a ochranou ľudských práv.“
Dobre premyslený útok neznámym ransomvérom
I keď nie je úplne zrejmé, aký typ ransomvéru hackeri využili, je jasné, že bol útok dobre premyslený. Hackeri na svojich sieťach informovali aj o tom, že samotné železničné systémy a databázy v Bielorusku nie sú dobre zabezpečené a izolované. Vďaka tomu sa tak pomerne jednoducho dostali do útrob sietí, čo im následne otvorilo ďalšie „zadné vrátka“ do ďalších systémov. Nie je úplne zrejmé, či sa hackerom naozaj podarilo zastaviť alebo zdržať presun vojenskej techniky Ruskej federácie. Zverejnenie databáz, zmlúv a iných dokumentov spoločne so správami o zastavení nákladnej železničnej dopravy však napovedá, že bol útok z pohľadu miestnych hackerov úspešný.
Komentáre