Namiesto desiatok galaxií našli len jednu. Astronómovia objavili prekvapivo osamelú galaxiu

Čo sa stalo s galaktickou kopou 3C 297? Astronómovia vysvetľujú bizarný prípad, ktorý tlačí na naše chápanie galaktickej evolúcie.

Čo sa stalo s galaktickou kopou 3C 297?
Zdroj: X-ray: NASA/CXC/Univ. of Torino/V. Missaglia et al.; Optical: NASA/ESA/STScI & International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA; Infrared: NASA/ESA/STScI; Radio: NRAO/AUI/NSF

9,2-miliárd svetelných rokov od Zeme leží galaxia, ktorá vo svojom jadre ukrýva kvazar, supermasívnu čiernu dieru pohlcujúcu všetku hmotu okolo seba. Kvazary sú mimoriadne silným zdrojom rádiového žiarenia, no to nie je tým hlavným dôvodom, prečo si ju astronómovia všimli.

Astronómov zaujalo hlavne to, že prostredie okolo galaxie menom 3C 297 vykazuje všetky známky galaktickej kopy, v ktorej sa môžu nachádzať stovky až tisíce rôznych galaxií. Napriek tomu sa táto galaxia vznáša vo vesmíre sama. Zdá sa, akoby táto galaxia pohltila všetky ostatné, ktoré sa okolo nej nachádzali. Všimli si ju vďaka röntgenovému observatóriu Chandra a observatóriu Gemini.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zdá sa, že sme objavili galaktickú kopu, v ktorej chýbajú takmer všetky galaxie. Čakali sme, že uvidíme najmenej dvanásť galaxií o veľkosti Mliečnej dráhy, našli sme však len jedinú,“ vyjadrila sa Valentina Missaglia, vedúca nedávnych pozorovaní.

Dáta z observatória Chandra naznačili, že osamelá galaxia je obklopená obrovským množstvom plynu s teplotami v desiatkach miliónov stupňov, čo je charakteristické hlavne pre galaktické kopy. Druhou stopou je aktívna supermasívna čierna diera, ktorá vytvorila intenzívny zdroj röntgenového žiarenia približne 140-tisíc svetelných rokov od nej. To astronómom naznačilo, že sa pustila do plynu, ktorý galaxiu obklopuje.

Poslednou stopou bola emisia jedného z rádiových prúdov. Ten je pokrivený, čo naznačuje, že galaxia interaguje so svojim okolím. Všetky dôkazy teda poukazujú na to, že okrem galaxie 3C 297 by sa v oblasti mali nachádzať aj ďalšie. Vedci si naozaj všimli 19 ďalších, no tie sa iba javia, že sú blízko osamelej galaxie. V skutočnosti sa nachádzajú v odlišnej vzdialenosti a galaxia skutočne putuje vesmírom sama.

„Otázkou je, čo sa so všetkými galaxiami stalo? Myslíme si, že gravitačný ťah jednej väčšej galaxie spojený so všetkými interakciami vytvoril sily, ktoré prinútili ostatné galaxie zlúčiť sa s väčšou galaxiou,“ tvrdí spoluautor štúdie, Juan Madrid.

Fosílna skupina

Astronómovia veria, že 3C 297 už nie je galaktickou kopou, ale takzvanou „fosílnou skupinou“. Vo vesmíre môže dôjsť k zlúčeniu galaxií v jednej kope, až kým neostane jediná gigantická galaxia. Astronómovia na podobné prípady natrafili už niekoľkokrát, no táto je najvzdialenejšou, akú kedy objavili. Predtým prvenstvo držala fosílna skupina nachádzajúca sa 7,9-miliárd svetelných rokov od nás.

Záhadou ostáva, ako táto sústava vlastne vznikla. Vzhľadom na vzdialenosť a dobu, za ktorú ku nám svetlo zo štruktúry príde, musela galaxia vzniknúť v dobe, keď mal vesmír len 4,6-miliárd rokov. Astronómovia vysvetľujú, že táto fosílna skupina síce neláme naše kozmologické modely, no už tlačí na naše poznatky o tom, ako vznikali a ako sa postupne galaxie vyvíjali.

Astronómovia nevylučujú, že by sa okolo galaxie 3C 297 nemohli nachádzať menšie trpasličie galaxie. Stále to však nevysvetľuje, prečo sa okolo nej nenachádzajú väčšie galaxie pripomínajúce Mliečnu dráhu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre