Nakupuješ cez platformy ako Temu, AliExpress, Shein, Wish a ďalšie? Tomuto typu tovaru sa radšej vyhni, predstavuje hrozbu pre zdravie

Toyindustries sa pozreli na hračky, ktoré sa predávajú cez známe zahraničné platformy. Zistili, že veľká časť tovaru nespĺňa prísne kritéria Európskej únie a predstavujú hrozbu pre zdravie.

POZOR-aktualna-tema_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že Temu je fenoménom. Mnohí experti na bezpečnosť označujú túto platformu za Spyware. Toto tvrdenie ale spoločnosť odmieta, že to nie je pravda.

Platforma sa pravidelne spája s rôznymi kontroverznými témami. Dôvodom napríklad je, že „matematika“ spoločnosti nemôže dávať ekonomicky zmysel. Portál Wired ešte v máji vypočítal, že Temu na každej objednávke prerába desiatky dolárov. Ale aj napriek tomu obchod funguje aj naďalej a generuje zisk. Nikto ale nevie ako.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

V prvej polovici tohto roka organizácia toyindustries.eu vykonala zaujímavý experiment. Určite nebude pre teba prekvapením, keď ti povieme, že firmy v Európe musia spĺňať pomerne prísne podmienky, aby mohli predávať svoje produkty v našich končinách. Výrobky vyrobené mimo Európskej únie ale nepodliehajú tak prísnej regulácii, obzvlášť v Číne.

Nebezpečenstvo netestovaných produktov

Toyindustries sa preto rozhodla nakúpiť niekoľko hračiek cez Temu a následne ich dalo otestovať, či spĺňajú prísne kritéria, ktoré platia v únii. A výsledok? Ten pre výrobky z Číny nedopadol bohvieako.

„Toy Industries of Europe (TIE) kúpilo 19 hračiek z online trhu TEMU, len aby zistilo, že žiadna z nich nebola legálne predávaná v EÚ a 18 predstavovalo skutočné bezpečnostné riziko pre deti.“, uvádza TIE v tlačovej správe. Doplňuje: „V tejto súvislosti potrebuje EÚ cielené právne predpisy na ochranu detí a na umožnenie spravodlivej hospodárskej súťaže renomovaným hračkárskym spoločnostiam.“

Podľa výsledkov prieskumu 18 z 19 hračiek nespĺňalo normu bezpečnosti hračiek EN 71-1 alebo EN 71-3, a preto predstavuje pre deti značné riziko.

„EÚ má najprísnejšie pravidlá bezpečnosti hračiek na svete, no online platformy naďalej umožňujú predaj hračiek od predajcov mimo EÚ, ktoré ohrozujú deti. Elektronický obchod je pre hospodárstvo životne dôležitý a spotrebitelia by mali mať istotu, že to, čo sa ponúka na predaj v EÚ, je v súlade s pravidlami EÚ.“, uvádza Toyindustries.

Obdobný prieskum z druhej polovice roka nedopadol ružovo

Podobný prieskum urobilo Toyindustries aj v druhej polovici roka, kedy sa pozreli aj na ďalšie platformu. Celkovo na 10 online trhovísk, ktoré ponúkajú dovoz tovaru do Európy. A výsledok nedopadol ružovo.

„Toy Industries of Europe (TIE) nedávno kúpila viac ako 100 hračiek od obchodníkov tretích strán z EÚ aj mimo nej na 10 online trhoviskách. 80 % hračiek nespĺňalo bezpečnostné normy EÚ, ako sú tie, ktoré stanovuje smernica EÚ o bezpečnosti hračiek.“

Spoločnosť uviedla, že nezávislé laboratórne testy ukazujú, že tieto hračky predstavujú vážne zdravotné riziká pre deti, vrátane nebezpečenstva udusenia a toxických chemikálií.

Toyindustries zrealizovalo nákupy cez platformy Allegro, AliExpress, Amazon Marketplace, Bol, Cdiscount, Fruugo, Light In The Box, Shein, Temu, and Wish. Šesť z nich podpísalo sľub EÚ o bezpečnosti výrobkov, dobrovoľný záväzok zastaviť predaj nebezpečných výrobkov na svojich platformách.

Výskumníci sa zamerali na neznačkové hračky

Ako vysvetľuje Toyindustries, tak ich experiment sa zameral hlavne na neznačkové hračky, ktoré predávajú predajcovia tretích strán prostredníctvom online trhovísk.

Ako Toyindustries dopĺňa, tak neboli zakúpené žiadne značkové hračky, takže výsledky neodrážajú bezpečnosť všetkých hračiek dostupných na týchto platformách.

„Nebezpečné hračky od predajcov, ktorí ignorujú pravidlá EÚ, budú naďalej zaplavovať EÚ, pokiaľ online trhoviská neprevezmú väčšiu zodpovednosť za bezpečnosť hračiek predávaných na ich platforme,..“, konštatuje organizácia.

Ako sa tieto hračky dostávajú na trh?

Možno sa teraz pýtaš, ako sa môže takýto tovar dostať na náš trh. Zatiaľ, čo miestni podnikatelia investujú nemalé prostriedky do toho, aby spĺňali prísne kritéria, tak tí za hranicami únie, nemusia dodržiavať tak prísne regulácie.

Na to, aby doručili tovar do nášho regiónu využívajú právnu medzeru, kedy tovar s podprahovou hodnotou je oslobodený o colných konaní. Rovnako treba povedať, že online trhoviská sa nepovažujú za hospodársky subjekt, a preto nenesie žiadnu zodpovednosť za bezpečnosť hračiek, hoci zohrávajú kľúčovú úlohu v tomto procese.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre