Nakupovanie cez Temu, Shein a ďalšie platformy môže čoskoro zdražieť. Európska únia údajne zvažuje rázny krok, ktorý sa ti nebude páčiť

Nakupovanie cez platformy ako Temu, Shein a ďalšie, pravdepodobne zdražie.

Online obchod Temu sa musí podriadiť prísnejším pravidlám
Zdroj: Unsplash (Christian Lue), Wikimedia (Temu), Úprava: Vosveteit.sk

Pravdepodobne aj ty nakupuješ online. Nie je žiadnym tajomstvom, že častokrát siahneme po tovare zo zahraničia, hlavne z Číny. A hoci takto objednaný tovar príde najskôr po dvoch týždňoch od objednania, tak cena je tým lákadlom, prečo rozhodneme objednať tovar z ďalekého východu.

V súčasnosti najväčším fenoménom je platforma Temu, cez ktorú môžeš nakúpiť za pár eur tovar, za ktorý by si u nás zaplatil násobne viac. Vďaka tomu, že tento tovar je pomerne lacný, tak sa vo väčšine prípadov vyhne aj colným poplatkom. Ak totiž podlezieš podprahovú hodnotu (150 eur), tak nezaplatíš za tovar viac, ako vidíš na webe predajcu, resp. stránke platformy, cez ktorú zrealizuješ nákup.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

To, že nakupujeme tovar z Číny, sa vo všeobecnosti nepáči Európskej únii. Dôvodom je, že týmto podkopávame svoje vlastné firmy, ktoré nedokážu čínskym producentom riadne konkurovať. Niežeby sme neboli schopní vyprodukovať tak kvalitný tovar v takom objeme, no problém je, že Čína vo všeobecnosti dotuje výrobcov rôznymi schémami, ktoré im umožňujú dumpovať ceny. To škodí našim podnikom. Ako ale upozorňuje web techcrunch.com, tak nákupy z Číny, by sa mohli čoskoro o niečo predražiť.

Európska únia totiž zvažuje, že proti Temu, Shein a ďalším platformám, rázne zasiahne. Dôvodov je ale hneď viacero. Jednak kvalita produktov, ktorá môže ohroziť zdravie používateľov (čo potvrdilo viacero testov produktov, že nespĺňajú prísne kritéria Európskej únie), tak problémom sú aj dumpingové ceny, ktoré ohrozujú naše firmy.

„Problémom je, že v súčasnosti neexistujú žiadne clá na tovar v hodnote nižšej ako 150 EUR.“, vysvetľuje web.

Európska únia zvažuje zaťažiť nákupy na Temu, Shein a iných platformách

Európska únia ale nechce tento limit znížiť, kedy sa vyhneš ďalším poplatkom. Nebolo by totiž reálne skontrolovať každý balík, ktorý prekročí hranice únie. Len pre zaujímavosť, každú sekundu napríklad do Holandska príde leteckou a námornou dopravou 40 balíkov. To znamená, že do Holandska každý deň dorazí 86 400 balíkov.

Namiesto toho Európska komisia zvažuje administratívny manipulačný poplatok za balík. Alternatívnym riešením môže byť zavedenie novej dane z príjmov pre platformy ako Temu a ďalšie. Samozrejme, zavedením takéhoto poplatku, hoci by ním netrpel priamo zákazník, tak platforma by ho v konečnom dôsledku musela preniesť do konečnej ceny produktov. Podobne, ako to dnes robia obchodníci na Slovensku v súvislosti s konsolidačným balíkom, kedy zvyšujú ceny produktov.

pozor peniaze podvod
Zdroj: Vosveteit.sk, OpenClipart-Vectors z Pixabay

Otázkou je, či sa k takémuto kroku únia rozhodne. Zdá sa ale, že to silne zvažuje. Nešlo by pritom o prvú reguláciu, ktorou by EÚ ovplyvnila fungovanie platforiem ako Temu v Európe. Už v minulosti napríklad označilo Temu ako platformu s viac ako 45-miliónmi používateľov, z čoho platforme vyplynulo viacero povinností.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre