SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Najvzdialenejšia pozorovaná galaxia: Webb odhalil objekt, ktorý vznikol v „okamihu“ po veľkom tresku

Astronómovia predpokladajú, že môže ísť o jednu z úplne prvých galaxií, ktoré vo vesmíre vznikli.

Aká je najvzdialenejšia galaxia, akú sme kedy pozorovali? Počas uplynulých rokov sa tento titul menil hneď niekoľkokrát a s príchodom Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba vedci očakávajú ďalšie fascinujúce objavy.

Popravde, tento vesmírny teleskop už prekonal svoj vlastný rekord hneď dvakrát. Prvým objavom bola galaxia, ktorá vznikla 330-miliónov rokov po veľkom tresku. Minulý mesiac teleskop objavil ešte vzdialenejšiu galaxiu, ktorá s ohľadom na vzdialenosť, ktorú svetlo precestovalo, musela vzniknúť už 300-miliónov rokov po veľkom tresku, informuje Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírne teleskopy zachytávajú svetlo, ktoré k našej planéte cestuje niekedy aj miliardy rokov. To znamená, že ak sa určitá galaxia nachádza od nás 13-miliárd svetelných rokov, teleskopy vidia svetlo, ktoré vzniklo v tej dobe. Nie je to však špeciálna vlastnosť vesmírnych teleskopov ale fyziky, čo sa dá demonštrovať aj na našom Slnku. Ak sa pozrieme na Slnko, vidíme ho tak, ako existovalo pred 8 minútami. Spôsobené je to enormnou veľkosťou vesmíru a faktom, že svetlo neprejde z bodu A do bodu B okamžite.

Pohľad do minulosti

Čo sa týka najvzdialenejšej objavenej galaxie, Webb nedávno objavil objekt, ktorý vznikol len 235-miliónov rokov po veľkom tresku, čo je z kozmických časových škál prakticky okamih. Galaxia sa nazýva CEERS-93316 a jej objav značí novú éru skúmania vesmíru. Webb bol navrhnutý tak, aby dokázal vidieť do takzvaného „skorého vesmíru“, obdobia ktoré pre nás nie je veľmi známe.

V prvej miliarde rokov po veľkom tresku prešiel vesmír výraznými zmenami. Spočiatku bol oveľa menší a plný zvláštnej kvantovej hmoty, no postupom času sa začal rozpínať a vzniklo všetko, čo poznáme. Ako už bolo spomenuté, svetlu trvá istý čas, kým sa ku nám dostane. Akékoľvek vzdialené objekty sú časovou schránkou, ktorá nám hovorí ako objekt vyzeral pred miliardami rokov. Svetlo, ktoré vzniklo v počiatkoch vesmíru je však veľmi slabé, keď sa ku nám konečne dostane.

Galaxia CEERS-93316 musí byť jednou z úplne prvých galaxií, ktorá po veľkom tresku vznikla. Astronómovia vylúčili všetky ďalšie vysvetlenia, no na potvrdenie identity musia vykonať ďalšie spektroskopické pozorovania. Aj keď sa identita galaxie potvrdí, vedci predpokladajú, že si tento titul neudrží dlho. Teleskop Jamesa Webba len nedávno začal a už prekonáva svoje vlastné rekordy. Astronómovia preto vedia, že ďalší významný objav je za rohom.

Prostredníctvom momentálne najvýkonnejšieho teleskopu aký máme, sa astronómovia pokúsia odhaliť záhady kozmického úsvitu – obdobia vzniku úplne prvých hviezd a obdobia reionizácie, kedy radiácia hviezd a galaxií zmenila prostredie okolo seba. Vedci sa však pokúsia odhaliť aj ďalšiu doslova supermasívnu záhadu. Sú ňou gigantické čierne diery ležiace v srdciach väčšiny galaxií. Tieto objekty môžu mať hmotnosť počítajúcu sa na miliardy násobku hmotnosti Slnka a zatiaľ nie je známe, ako mohli čierne diery narásť do tak impozantných rozmerov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close