SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Najvýkonnejší a najpokrokovejší vesmírny teleskop otočí svoje oko k našej Slnečnej sústave: „Webb“ je už takmer pripravený na svoju misiu!

Dlho odkladaný teleskop už je takmer pripravený na svoju misiu. Pozrie sa nielen do hlbín vesmíru, ale aj na objekty "u nás doma".

Vesmírny teleskop Jamesa Webba je nástrojom novej generácie, prostredníctvom ktorého astronómovia nahliadnu do vzdialených kútov vesmíru a možno aj na kompozíciu atmosféry planét mimo našej sústavy. Teleskop sa momentálne stále nachádza v štádiu príprav, no podľa portálu Eurekalert sa blíži ich posledná fáza. To znamená, že teleskop už čoskoro začne svoju vedeckú misiu.

Tím vesmírneho teleskopu zároveň začal pracovať na technických operáciách, ktoré umožnia teleskopu zamerať sa na pozorovaný objekt aj počas toho, ako obieha okolo bodu L2, teda špeciálneho bodu v sústave Zem-Slnko. Vesmírny teleskop Jamesa Webba bude neustále vyhľadávať nové hviezdy, či galaxie, no pozrie sa aj na planéty, mesiace, či asteroidy v našej Slnečnej sústave.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teleskop sa musí vedieť uzamknúť na sledovaný objekt, aby dokázal zachytiť zábery, či spektrálne údaje. Nedávno úspešne zvládol test demonštrujúci túto schopnosť. V poradí je ešte niekoľko podobných testov. Tie preukážu, že vesmírny teleskop Jamesa Webba dokáže študovať aj objekty letiace naprieč Slnečnou sústavou.

„Webb dokáže odhaliť jemné svetlo prvých galaxií, ktoré vo vesmíre vznikli. S vedeckým tímom sa však pozrieme na záhady oveľa bližšie k nášmu domovu, priamo v Slnečnej sústave, vyjadrila sa Heidi Hammel, ktorá má na starosti výskumy v Slnečnej sústave.

Doplnok k misiám in-situ

Načo vlastne astronómovia potrebujú tak silný teleskop, ako teleskop Jamesa Webba, na skúmanie objektov v našej Slnečnej sústave? Vesmírne teleskopy sa väčšinou používajú ako doplnok k misiám „in-situ“. Ide o misie, ktoré majú buď sondu na obežnej dráhe alebo rover na povrchu iného kozmického telesa. Vesmírne teleskopy sú však aj ideálnymi nástrojmi na skúmanie vzdialených planét, napríklad Uránu alebo Neptúnu. Hoci našu Slnečnú sústavu poznáme najlepšie zo všetkých objavených sústav, aj „u nás doma“ sa stále nájdu záhady, ktoré sú astronómovia pripravení riešiť.

Prvý rok misie vesmírneho teleskopu sa približne 7% jeho času vyčlení na skúmanie Slnečnej sústavy. Vedcov zaujímajú takzvané vodné svety, ktoré pod svojim zamrznutým povrchom ukrývajú oceány a možno aj život. Jedným z takýchto svetov je aj Europa, čo je jeden z mesiacov Jupitera. Prostredníctvom teleskopu Jamesa Webba astronómovia plánujú preskúmať povrch tohto mesiaca a pátrať po aktívnych geologických procesoch. Ak sa im podarí objaviť vodný gejzír, využijú spektroskopické schopnosti teleskopu na určenie jeho zloženia.

Teleskop Jamesa Webba počas svojho vývojového cyklu čelil mnohým odkladom. Astronómovia priznávajú, že potenciálne ciele pre teleskop novej generácie plánovali už posledných 20 rokov, no teraz po úspešnom štarte a technických prípravách tím „upadol do šialenstva,“ vysvetľuje Hammel. Poslaním vesmírneho teleskopu Jamesa Webba je odhalenie kozmických záhad, medzi ktoré sa ráta samotný vznik vesmíru a vznik mnohých kozmických štruktúr, ktoré v ňom astronómovia pozorujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close