Najväčšia stonožka, aká na Zemi žila, bola veľká ako osobné auto. Toto monštrum by ste nechceli stretnúť!

Arthropleura mohla dosiahnuť dĺžky dvoch metrov a váhy až 50 kíl.

Najväčšia stonožka zeme mala veľkosť osobného auta
Zdroj: Animal History Wiki (Francisseller)

Pred miliónmi rokov vyzeral život na Zemi inak. Dnes vieme, že aj hmyz bol o niečo väčší ako dnes. Lenže čo to presne znamená? Výskumníci z Natural History Museum minulý rok prišli na to, že najväčším článkonožcom, aký kedy na Zemi žil, bola stonožka o veľkosti auta.

Obria stonožka sa nazýva Arthropleura a žila pred približne 300-miliónmi rokov. Jej fosilizovanú časť objavili v regióne Northumberland. Predpokladá sa, že jej dĺžka dosahovala 2,6-metra, čo sa rovná menšiemu autu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Fosílie živočícha Arthropleura sú známe už takmer 170 rokov. Najvýznamnejšie objavy pochádzajú zo Spojeného kráľovstva, kontinentálnej Európy a Severnej Ameriky. Najvýznamnejšia vzorka pochádza z Nemecka a tá nám naznačila, že tohto živočícha možno považovať za najväčšieho suchozemského článkonožca, aký na svete žil,“ vysvetľuje doktor Greg Edgecombe, špecialista na evolúciu článkonožcov.

Táto gigantická stonožka žila počas geologického obdobia karbón, ktoré začalo pred 359-miliónmi rokov a skončilo pred 299-miliónmi rokov. V tej dobe atmosféra Zeme obsahovala oveľa viac kyslíku, čo umožnilo živočíchom narásť do väčších rozmerov.

Najväčšia stonožka zeme mala veľkosť osobného auta
Zdroj: Wikimedia (Ghedoghedo)

Dnes tvorí kyslík približne 21% zemskej atmosféry. Počas karbónu obsahovala viac ako 26% kyslíku a počas niektorých období aj viac ako 30%. Toto obdobie sa považuje za obdobie, kedy na Zemi vládli obrie článkonožce. Ďalším príkladom je Meganeura, vážka, ktorá bola veľká ako vták.

Obrí hmyz

Hmyz mohol narásť do veľkých rozmerov kvôli kyslíku v atmosfére. Tieto organizmy dýchajú pomocou trachei, ktorá kyslík dodáva priamo do tkanív. Iné organizmy na presun kyslíku používajú krv. V prípade hmyzu sa však kyslík do tela transportuje pomalšie. Ak by obria stonožka existovala dnes, zadusila by sa.

Fosíliu stonožky vedci objavili v regióne Northumberland v roku 2018. Predpokladá sa, že v období karbónu by sa táto oblasť nachádzala blízko pri rovníku.

„Fosíliu sme objavili náhodou. Skala spadla takým spôsobom, ktorý dokonale odkryl vzorku a tú si všimol náš bývalý študent, keď prechádzal okolo. Keď sme získali povolenie na extrakciu fosílie, uvedomili sme si, že ide o najdokonalejšiu vzorku stonožky Arhropleura, akú sme kedy objavili,“ vysvetľuje doktor Neil Davies, ktorý viedol štúdiu.

Predpokladá sa, že fosília zachytáva prednú polovicu exoskeletu húsenice. Podľa zachovalých dôkazov dokázali vedci určiť, že by táto stonožka vážila až 50 kg. Podľa predchádzajúcich štúdii mala Arthropleura žiť v močiarnych oblastiach, kde sa našla väčšina fosílií. Túto predstavu sme však vyvrátili, pretože nové dôkazy ukazujú, že žila v otvorených lesných oblastiach. Takéto prostredie ukrývalo pre obriu stonožku množstvo potravy.

Najväčšia stonožka zeme mala veľkosť osobného auta
Zdroj: Wikimedia (Werner Kraus)

Vedci momentálne nevedia určiť, čím sa Arthropleura mohla živiť. Predpokladá sa ale, že v lesných oblastiach by našla množstvo orechov či semien. Na Zemi existovala približne 45-miliónov rokov a následne tento druh vymrel. Podľa všetkého im plazy začali kradnúť potravu. Po zmiznutí tejto obrej stonožky nastúpili dinosaury.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre