Najväčšia korytnačka, aká kedy v Európe žila: Vedci objavili morského giganta!

Leviathanochelys aenigmatica sa radí k tým najväčším korytnačkám, aké obývali moria našej planéty.

Toto je najväčšia korytnačka aká na území Európy žila
Zdroj: Flickr (Mike Beauregard)

Vedcom sa v severnom Španielsku podarilo nájsť ostatky najväčšej korytnačky, aká kedy v Európe žila. Radí sa do druhu Leviathanochelys aenigmatica a predpokladá sa, že na dĺžku mal tento obor takmer štyri metre, informuje portál Natural History Museum.

Autori nového výskumu zároveň naznačujú, že tieto obrie korytnačky boli oveľa bežnejšie, než sa spočiatku predpokladalo. V moriach Európy by ste týchto gigantov našli pred viac ako 70-miliónmi rokov. Novoobjavený druh korytnačky je najväčším v Európe. S dĺžkou 3.7 metrov výrazne prekonáva dĺžku druhého najväčšieho európskeho druhu, ktorý mal na dĺžku „len“ 1,5-metrov. Medzi najväčšie korytnačky sa radia druhy Archelon a Protostega, ktoré sa našli na území Severnej Ameriky. Aj tieto druhy však boli dlhé niečo cez tri metre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Leviathaonchelys nie je najdlhšou korytnačkou, bol menší než Archelon, no celkovo bol širší, čím sa zaradil medzi najväčšie druhy korytnačiek na Zemi.

„Už v minulosti sme objavili čiastočné kostry obrích morských korytnačiek, no žiadna nebola tak úplná ako Leviathanochelys,“ vysvetľuje Angel Hernández Luján, spoluautor novej štúdie.

Táto korytnačka je prvou gigantickou korytnačkou, objavenou na území Európy. Autori štúdie však pevne veria tomu, že ďalšie objavy na seba nenechajú dlho čakať. Objav tohto druhu podporuje teóriu o evolúcii korytnačiek. Vedci totiž veria tomu, že obrie druhy sú bežné hlavne pred vymieraním života a potom sa objavia menšie, no stále pomerne veľké druhy. O evolúcii týchto živočíchov sa však stále veľa nevie.

Najväčšie korytnačky sveta

Najväčším žijúcim druhom je kožatka veľká, ktorá má v priemere niečo cez dva metre, no výnimočne môže mať dĺžku tri metre. V minulosti sa však na Zemi vyskytovali oveľa väčšie druhy, podotýkajú vedci.

„Ak si porovnáme korytnačky pred a po konci kriedy, zistíme že už nikdy nedosiahli takú dĺžku, ako ich predkovia. Dnes už bohužiaľ nevidíme žiadne gigantické korytnačky,“ tvrdí Sandra Chapman, ktorá sa venovala štúdiu rôznych korytnačích fosílií.

Najväčšou objavenou korytnačkou na Zemi je druh Protostega gigas, ktorý v 70. rokoch 19. storočia opísal Edward Drinker Cope. Tento druh mal dĺžku 3.9 metrov, no vo výnimočných prípadoch mohol dorásť až do 4.2 metrov. Dlho sa predpokladalo že najväčšie druhy sú príbuzné s kožatkou veľkou, no nemusí to byť pravda.

Archelon a Protostega sa pred viac ako 145-miliónmi rokov oddelili od predkov moderných morských korytnačiek. Predpokladá sa však, že sa tieto druhy živili drobnými živočíchmi rovnako ako kožatka. Stopy obrích korytnačiek sa objavili v Maroku, Jordáne a Rusku, no v Európe sa nachádzali len zriedka a išlo o polámané fosílie. Nový objav je dôkazom, že na území Európy obrie druhy skutočne žili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre