Najväčšia galaktická kopa vo vesmíre sa vymyká nášmu chápaniu: Odkiaľ sa vzali zvláštne rádiové zdroje?

Astronómovia si minulý rok všimli niekoľko anomálií, ktoré idú proti akceptovaným fyzikálnym teóriám.

Astronómovia si všimli rádiové signály, ktoré nedávajú zmysel
Zdroj: ASKAP, XMM-Newton, Dark Energy Survey

Galaxie vo vesmíre majú tendenciu združovať sa do masívnych galaktických kôp ležiacich na križovatkách obrovskej štruktúry, ktorú nazývame kozmická sieť. Galaktická kopa môže mať na šírku milióny svetelných rokov a nájdeme tu stovky až tisíce jednotlivých galaxií.

Ak by sme zisťovali hmotnosť jednej kopy, galaxie predstavujú len malý zlomok. Ako vysvetľuje portál The Conversation, 80% hmotnosti tvorí záhadná temná hmota a zvyšok horúca plazmová polievka – plyn zahriaty na viac ako 10-miliónov stupňov Celzia. Táto plazma je prepojená so slabými magnetickými poľami štruktúry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvláštne signály

Výskumníci si však všimli niečo netradičné, keď sa pozreli na špecifickú a mimoriadne dynamickú galaktickú kopu Abell 3266. Pozorovali sériu vzácnych rádiových signálov, ktoré sa bijú s našim chápaním podobných úkazov. Galaktické kopy predstavujú pre výskumníkov jedinečnú možnosť ako študovať magnetizmus a fyziku plazmy. Sú prostredím, ktoré nedokážeme zrekonštruovať v laboratóriách.

Keď sa dve galaktické kopy zrazia, uvoľní sa obrovské množstvo energie, ktoré sa vloží do častíc tvoriacich plazmu. Zároveň sa generujú rádiové emisie rôznych tvarov a veľkostí. Jedným typom sú takzvané rádiové pozostatky. Tie majú oblúkový tvar a vznikajú na okrajoch galaktických kôp. Vytvárajú ich tlakové vlny šíriace sa naprieč plazmou.

Rádiové halo je nepravidelný zdroj emisií, ktorý vzniká viac ku stredu galaktickej kopy. Vytvára ich turbulencia horúcej plazmy, ktorá dáva časticiam energiu. Výskumníci vedia, že halá a rádiové pozostatky vznikajú, keď sa dve galaktické kopy zrazia, no okrem toho ostávajú do veľkej miery záhadou.

Čo sa týka galaktickej kopy Abell 3266, ide o mimoriadne dynamickú sústavu, ktorá sa nachádza približne 800-miliónov svetelných rokov od nás. Astronómovia si všimli, že je táto sústava v procese kolízie. Ide o prostredie, v ktorom by sa malo vytvárať množstvo rádiových emisií, no až do minulého roku astronómovia žiadne nezaznamenali.

V roku 2022 sa ale objavila rádiová emisia, ktorá sa stavia proti všetkému, čo vedci o tomto fenoméne videli. Išlo o rádiový pozostatok, ktorý mal nikdy predtým nepozorované charakteristiky. Zároveň mala netradičný tvar, vďaka čomu ju veci začali prezývať ako „obrátená relikvia“. Celkovo pozorovanie išlo proti všetkému, čo astronómovia vedeli o vzniku rádiových emisií.

Astronómovia si všimli rádiové signály, ktoré nedávajú zmysel
Zdroj: ASKAP, XMM-Newton, Dark Energy Survey

Viac otázok ako odpovedí

Fyzikálne modely nesedeli na to, čo vedci v galaktickej kope Abell 3266 pozorovali. Pomocou špeciálneho algoritmu rozostrili obraz, aby mohli nájsť veľmi jemnú emisiu, ktorá pri vyšších rozlíšeniach zaniká. Až potom dokázali po prvýkrát v histórii pozorovať rádiové halo galaktickej kopy.

Astronómovia si všimli rádiové signály, ktoré nedávajú zmysel
Zdroj: ASKAP, XMM-Newton, Dark Energy Survey

Autori štúdie objav opisovali ako začiatok cesty k pochopeniu tejto zvláštnej galaktickej kopy. Ich štúdia však prináša viac otázok ako odpovedí. Viac informácií prinesie pripravovaný projekt Square Kilometre Array, čo má byť sieť rádiových teleskopov o rozlohe jeden kilometer štvorcový.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre