SpravodajstvoTechnológie

Najväčší výrobca pamäťových modulov ohlásil kontamináciu výroby. Zdvihnúť sa môžu ceny SSD úložísk aj smartfónov

Spoločnosť Western Digital musela spoločne so svojím partnerom vyradiť viac ako 6,5 miliardy gigabajtov v NAND čipoch.

Spoločnosť Western Digital spoločne s partnerskou spoločnosťou Kioxia narobila na trhu ďalší obrovský rozruch. Jeden z najväčších výrobcov pamäťových modulov totižto oznámil, že vo svojich japonských výrobných závodoch došlo koncom januára ku kontaminácii. Do „koša“ tak výrobca zahodí viac ako 6,5 exabajtov v pamäťových moduloch. V „ľudskej“ reči sa jedná o viac ako 6,5 miliardy gigabajtov pamäťového priestoru. Obrovská porcia pamäte v už o to drahých a NAND pamäťových čipoch tak bude nepochybne na trhu chýbať. Podľa najaktuálnejších predpovedí môžeme už o pár mesiacov pocítiť zvýšenie cien nie len pamätí, ale prípadne aj vybraných smartfónov.

Pripraviť sa máme na zvyšovanie cien

Ako informuje portál TheVerge.com odvolávajúci sa na analytickú spoločnosť TrendForce, kontaminácia vo výrobných závodoch spoločností Western Digital a Kioxia môže spôsobiť zvýšenie cien SSD úložísk až o 10%. Dvojica výrobcov konkretizovala aj ovplyvnenú „várku“ pamäťových čipov. Konkrétne boli kontaminované flash pamäte typu BiCS 3D NAND. Ide o špeciálne moderné pamäťové moduly, ktorých výpadok na trhu určite len tak nikto nenahradí. Spoločnosti totižto podľa analytikov pokrývajú dokopy zhruba 30% trhu s NAND pamäťami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podrobnosti kontaminácie nie sú známe

O aký typ kontaminácie ide, poprípade kedy dôjde ku opätovnému spusteniu výroby sa spoločnosť Western Digital ešte nevyjadrila. Momentálne je tak záhadou, akým spôsobom sa výrobcovia popasujú s týmto problémom a kam poputujú vadné vyrobené kusy. Spoločnosť vo svojom vyhlásení uviedla, že;

 „úzko spolupracuje so svojim partnerom v spoločnej výrobe, Kioxiou, na implementácii nevyhnutných opatrení, ktoré čo najrýchlejšie vrátia zariadenia do normálneho prevádzkového stavu.“

Produkty od spoločnosti Apple môžu byť v ohrození

Zásadná kontaminácia a stopnutie výroby NAND pamätí týchto dvoch spoločností však neznamená veľký problém iba pre koncových zákazníkov sledujúcich ceny SSD úložísk. Vo výrazných problémoch sa totižto môže už o pár mesiacov ocitnúť aj spoločnosť Apple. Tá totižto patrí medzi najväčších zákazníkov spoločnosti Kioxia, keďže jej pamäťové čipy využíva v takmer všetkých svojich zariadeniach. Veľký otáznik tak visí nad výrobou nie len existujúcich modelov, ale najmä nad počiatkom výroby nadchádzajúcich zariadení. Novinky od spoločnosti Apple by mali prísť už 8. marca a prerušenie výroby jedného z najväčších dodávateľov môže pre amerického giganta znamenať veľký problém.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close