Najväčší objav v histórii vesmíru? Astrofyzici našli stopu v záhade gravitačných vĺn

Tím vedcov sa nachádza v zložitej situácii - nevie ako má výsledky interpretovať

gravitačné vlny
Zdroj: YouTube.com(Piled Higher and Deeper (PHD Comics))

Astrofyzici, ktorí sa pokúšajú odhaliť prítomnosť nízkofrekvenčných gravitačných vĺn, možno natrafili na jeden z najväčších objavov v histórii vesmíru, píše portál goodnewsnetwork.com.

Výskum, ktorý vykonávali, bola spolupráca vedcov z jednej strany Zeme na druhú. V dátach projektu, ktorý využíva pohyby hviezd na odhalenie obrovských gravitačných vĺn, sa objavil signál, ktorý poukazuje na akési pozadie, tvorené z gravitačných vĺn. Práca sa skladala z neustáleho monitorovania 45 pulzarov (pozn. redakcie: rotujúce neutrónové hviezdy), po dobu 12 rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozadie gravitačných vĺn?

Ukázalo sa, že extrémne rotácie pulzarov môžu byť na pár nanosekúnd prerušené spôsobom, ktorý sa objavil pri každej jednej zo 45 hviezd. Toto pozastavenie zároveň zapadá do modelu nízkofrekvenčných gravitačných vĺn.

„Je neuveriteľné, že sa vo všetkých tých dátach objavil silný signál. Avšak signál z gravitačných vĺn, po ktorých pátrame, by mal trvať celú dobu nášho pozorovania. Preto musíme porozumieť akýmkoľvek rušivým elementom,“ tvrdí Joseph Simon z University of Colorado.

Podľa jeho slov sa momentálne nachádzajú v zaujímavej pozícii. Niektoré rušivé signály dokážu priradiť k známym zdrojom, avšak nemôžu ešte povedať, či sa signál spája s gravitačnými vlnami, alebo nie. Potrebujú na to viac dát.

V roku 2015 sa výskumníkom z LIGO (pozn. redakcie Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) podarilo zachytiť dôkaz o jednej gravitačnej vlne, ktorá bola vytvorená zrážkou dvoch čiernych dier. Gravitačné vlny sú ako vlnky v časopriestore, ktoré vznikajú pri extrémnych podmienkach. Dáta zachytené v LIGO boli krátkodobé a viac sa neopakovali.

Niektorí však predpokladajú, že existujú gravitačné vlny, ktoré cestujú celé mesiace, či roky, kým sa dostanú k Zemi. Takéto gravitačné vlny by boli tvorené teoretickou silou, ktorá sa nazýva pozadie gravitačných vĺn (pozn. redakcie: GWB- Gravitational Wave Background). Malo by ísť o neustály „šum“ ktorý vznikol spojením miliónov udalostí, ktoré dokázali vytvoriť vlnky v časopriestore.

Ďalší krok výskumu je pridanie ďalších pulzarov do zoznamu pozorovaných hviezd a predĺžiť čas pozorovania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre