Najstaršie kamenné nástroje na svete sú pravdepodobne staršie, ako sa doteraz predpokladalo

Nová kategorizácia najstarších kamenných nástrojov otvára okno, v ktorom môžu archeológovia objaviť ešte viac možno ešte starších podobných artefaktov.

Homo longi
Zdroj: Chuang Zhao

Primitívne kamenné nástroje sa môžu považovať za prvý druh „technológie“ s ktorým sa ľudia naučili narábať. Nástroje technologických kultúr alebo inak industrií, Olduvan a Acheuléen, sa považujú za najstaršie objavené nástroje používané človekom. Hoci sa tento ich prívlastok nemení, v novom výskume z University of Kent sa ukázalo, že môžu byť až o desaťtisíce rokov staršie, než sa spočiatku predpokladalo.

Za kamenné nástroje sa považuje všetko, čo je úplne, alebo len sčasti vyrobené z kameňa. Hoci aj dnes existujú kultúry závislé na používaní kamenných technológií. Väčšina prípadov používania kameňa sa ale viaže s pravekými kultúrami doby kamennej. Ide o dôležité objavy, ktoré umožňujú vedcom lepšie pochopiť zmeny v kultúrach, ktoré sú zapríčinené používaním prvých nástrojov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Prvé kamenné nástroje sú ešte staršie, než sa predpokladalo
Zdroj: University of Kent

Kameň v minulosti naši predkovia využívali na výrobu primitívnych nástrojov. No aj hrotov šípov, či kopijí. Úžitkové, či bojové nástroje predkovia vyrábali štiepaním kameňa. Tento proces mohol prebiehať niekoľkými rôznymi spôsobmi, väčšinou však udieraním obtĺkača o iný kameň a odlomením časti z jeho jadra.

Nový výskum teda prináša presnejšiu časovú os, ktorá vysvetľuje výrobu primitívnych kamenných nástrojov, používaných našimi predkami. Zároveň však vedci rozšírili evolučnú časovú os popisujúcu vývoj technologických schopností predkov. Podľa súčasnej teórie umožnil vynález kamenných nástrojov odomknutie nových spôsobov obživy, napríklad tým že dokázali spracovať zdochlinu zvieraťa.

„Naša práca ponúka najlepšie odhady toho, kedy naši predkovia po prvýkrát použili primitívne kamenné nástroje. Ide o fascinujúce zistenie z niekoľkých dôvodov, no pre mňa je to z dôvodu, že nová časová os nám ponúka priestor pre ďalšie fascinujúce objavy,“ vysvetľuje doktor David Roberts.

Ešte staršie nástroje?

Podľa výsledkov výskumu nástroje kultúry Olduvan vznikli pred viac ako 2-miliónmi rokov, teda až 63-tisíc rokov skôr, než sa pôvodne predpokladalo. Nástroje kultúry Acheuléen vznikli pred takmer 2-miliónmi rokov o 55-tisíc rokov skôr, než sa predpokladalo.

Vedci použili na zistenie veku prvých kamenných nástrojov techniku OLE (pozn. redakcie: Optimal linear estimation). Ide o špeciálnu techniku, ktorú vymyslel doktor Roberts a ukázala sa byť spoľahlivou metódou na určovanie času, kedy došlo k vymieraniu živočíšnych druhov. Zakladá sa na časovaní posledného výskytu zvierat, no vedci ju môžu použiť aj na datovanie historických artefaktov. Autori štúdie dúfajú, že si ju adaptujú aj iné výskumné tímy v rámci archeológie.

Primitívne nástroje kultúr Olduvan a Acheuléen sú momentálne najstaršími objavenými kamennými nástrojmi, no vedci veria, že nie sú úplne prvými vytvorenými nástrojmi. Na základe novej štúdie, ktorá dokázala, že tieto nástroje sú o desaťtisíce rokov staršie, vedci môžu len hádať, aké starú budú ďalšie nástroje, ktoré môžu v budúcnosti objaviť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre