SpravodajstvoVeda a výskum

Najstaršie hviezdy vo vesmíre by mohli byť kľúčom k vyriešeniu „najväčšej krízy v kozmológii“

Tím vedcov ponúka novú metódu, ktorá by mohla pomôcť zistiť hubblovu konštantu.

Existuje niekoľko metód, pomocou ktorých môžu astronómovia vypočítať rýchlosť expanzie nášho vesmíru, ktorá je známa aj ako Hubblova konštanta. Problém je, že každá metóda prináša iný výsledok a vedci nedokážu pochopiť prečo, píše portál Universe Today.

Objavili ale novú metódu, ktorá v sebe zahŕňa pozorovanie tých najstarších hviezd vo vesmíre. Tieto hviezdy sa radia do kategórie JAGB (pozn. redakcie: J-region Adymptotic Giant Branch) a ide o špecifický druh červených obrov, ktorý má atmosféry bohaté na uhlík. Tieto hviezdy sú špecifické v tom, že každá má takmer rovnaký jas. Vedci tak môžu pozorovať takúto hviezdu a potom svoje údaje o jasnosti porovnať s univerzálnou jasnosťou, ktorý platí pre drvivú väčšinu týchto špeciálnych červených obrov. Pomocou rozdielu medzi pozorovanou jasnosťou a jasnosťou, ktorú má daná hviezda, dokážu zistiť, ako ďaleko sa od nás nachádza.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne vedci zistia rýchlosť, akou sa galaxie, v ktorých sa tieto hviezdy nachádzajú, od nás vzďaľujú. Podľa vzdialenosti hviezdy a rýchlosti, akou sa od nás galaxia vzďaluje by mohli dospieť k odhadu hubblovej konštanty, ktorá nie je závislá na pozorovaní supernov, alebo kozmického mikrovlnného pozadia. Ďalšou výhodou je, že hviezdy typu JAGB zvyknú byť veľmi jasné, vďaka čomu ich môžu vedci pozorovať aj vo veľmi vzdialených galaxiách.

Nová metóda

Dočasnou nevýhodou ale môže byť fakt, že ide o relatívne novú metódu. Vedci ju musia ešte poriadne otestovať a zistiť, či sa v nej nenachádzajú chyby, ktoré by viedli k nesprávnym záverom.

„Táto metóda je ešte v zárodku a našou úlohou je zistiť, či dokáže konkurovať iným metódam určovania vzdialenosti svojou presnosťou,“ vyjadrila sa Abigail Lee z University of Chicago.

Na začiatok si tím vybral galaxiu Wolf-Lundmark-Melotte, ktorá sa nachádza na okraji Miestnej skupiny galaxií (pozn. redakcie: Skupina, v ktorej sa nachádza aj naša Mliečna Dráha). Svoje výsledky porovnali s inými metódami určovania vzdialeností a našli zhodu. Z toho vyplýva, že ďalším krokom môže byť pre tím zistenie rýchlosti, akou sa od nás galaxie vzďaľujú. Následne sa pokúsia určiť hodnotu hubblovej konštanty. Tím priznáva, že pravá hodnota tejto konštanty môže byť zatiaľ neznáma, no ich práca sa pokúsi vyriešiť jednu z najväčších záhad kozmológie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close