Najskoršia objavená forma komunikácie? Na pohľad jednoduchá ozdoba má veľký význam!

Antropológovi našli v jaskyni v západnom Maroku korálky, ktoré mohli naši predkovia nostiť na oblečení.

objavili vedci najstaršiu formu komunikácie?
Zdroj: Unsplash (Krys Amon), University of Arizona, Úprava: Vosveteit.sk

Ľudia majú spôsoby, ako komunikovať aj bez slov. To čo si na seba oblečieme dokáže veľa prezradiť o tom kto sme, či už si to uvedomujeme alebo nie. Na tom sa zhodujú aj antropológovia, ktorí zároveň dodávajú, že táto forma komunikácie existuje už niekoľko tisícročí.

Vedci z University of Arizona však naznačujú, že toto správanie môže byť ešte staršie, než sa predpokladalo. V jaskyni v západnom Maroku sa im podarilo objaviť korálky, ktorých pôvod sa datuje od 142 až do 150-tisíc rokov do minulosti. Sú teda zatiaľ najskorším exemplárom toho, ako sa človek vyjadroval prostredníctvom oblečenia. Zároveň poukazujú na to, ako sa vyvíjali kognitívne vlastnosti našich predkov a ich sociálne interakcie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Steven L. Kuhn je vedec z University of Arizona a jeden z autorov nového výskumu. Podľa jeho názoru ide len o vrchoľ ľadovca toho, ako naši predkovia vyjadrovali svoju osobnosť pomocou oblečenia.

„Korálky jasne poukazujú na to, že existovali pred stovkami tisíc rokov a že našich predkov zaujímala komunikácia s väčšími skupinami ľudí, nielen s najbližšou rodinou a priateľmi,“ vysvetľuje Kuhn.

Oblečenie však mohlo v minulosti hrať dôležitú úlohu, ako je tomu aj dnes. Ak na vás niekto trúbi, pravdepodobne nebudete nadšení, no ak si všimnete uniformu a pomaľované auto, pravdepodobne už budete vedieť, o koho ide.

Najmladšia forma komunikácie?

Vedci objavili 33 korálok medzi rokmi 2014 a 2018. Vyrobené boli z ulít morského slimáka, a každá mala šírku približne pol palca. Diery v strede a opotrebovanie naznačilo, že sa navliekali na niť a nosili sa na oblečení.

„Jedna vec je vedieť, že ľudia ich boli schopní vyrobiť,“ povedal Kuhn, „ale potom sa vynára otázka: ‚Dobre, čo ich k tomu podnietilo?“

Vedci zároveň vysvetľujú ako im môže tento doplnok pomôcť pochopiť vývoj ľudského vnímania a komunikácie. Pred vývojom písma neexistujú žiadne záznamy o tom, ako mohol prvý jazyk vyzerať. Antropológovia však tvrdia, že korálky sú v podstate formou jednoduchej komunikácie.

„Zatiaľ nevieme, čo mohli znamenať, no bez pochýb ide o symbolické objekty vystavené tak, aby ich iní mohli vidieť,“ tvrdí Kuhn.

Zároveň sa domnieva, že korálky mali symbolizovať niečo dôležité, čo malo pretrvať dlhú dobu, na rozdiel od maľovania na tvár. Vedci momentálne skúmajú, prečo táto ozdoba vznikla vtedy, kedy vznikla. Je možné, že sa v danej oblasti začalo stretávať čoraz viac ľudí a spoločenstvá potrebovali nájsť spôsob, ako sa navzájom rozlíšiť.

Rôzne klany mohli takúto jednoduchú formu komunikácie použiť na to, aby rozlíšili spojencov alebo naopak nepriateľov. Ak mala určitá osoba tú správnu „ozdobu“, znamenalo to že do klanu patrí a nachádza sa na správnom území. Podľa antropológov je však jedna vec vedieť, že naši predkovia mali schopnosť vyrobiť takéto ornamenty, no druhou otázkou je: Čo ich k tomu viedlo? Vo svojom výskume pokračujú aj naďalej a dúfajú, že sa im podarí zistiť odpoveď. Záverom ale dodávajú, že v mnohých ohľadoch korálky vyvolávajú viac otázok ako odpovedí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre