Najmodernejšie umelé Slnko čelí ťažkostiam. Nekonečná energia z jadrovej fúzie sa nám vzďaľuje
Organizácia ITER zastrešuje vývoj medzinárodného európskeho fúzneho reaktora tokamak. Takto napreduje jeho vývoj.
Organizácia ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) zastrešuje medzinárodný fúzny reaktor tokamak. Ten je práve vo výstavbe neďaleko francúzskeho mesta Aix-en-Provence.
ITER vydalo tlačovú správu, ktorá informuje o novom pláne vývoja reaktoru. Výskumníci priznali, že plán, ktorého sa držia už od roku 2016 nie je dosiahnuteľný, praktický ani optimálny. Výstavbu medzinárodného tokamaku zdržala hlavne pandémia COVID-19. Zároveň sa objavili aj problémy s dodávaním komponentov a vyžadovala sa oprava dôležitých komponentov reaktoru.
“Všetky tieto faktory viedli k novým možnostiam zváženia cesty organizácie ITER k postaveniu a operácií reaktora,” píše sa v tlačovej správe.
Čo je to jadrová fúzia
Keď sa povie jadrová energia, najskôr sa ti vybavia veľké atómové elektrárne, napríklad Mochovce alebo Jaslovské Bohunice. Tieto elektrárne pracujú s procesom jadrového štiepenia, v ktorom sa atómy ťažšieho prvku štiepia na menšie. Jadrová fúzia je presne opačný proces, teda spájanie ľahších prvkov do ťažších.
Jadrová fúzia prebieha pri obrovských teplotách a tlakoch, v jadrách väčšiny hviezd vo vesmíre. Pozitívne nabité jadrá atómov majú prirodzenú odpudivosť, no pri vysokých energiách dokáže byť táto prirodzená odpudivosť prekonaná a atómy sa zlúčia. Hviezdy, ako napríklad aj naše Slnko, vo svojich jadrách spájajú atómy vodíka do hélia a potom hélium do ťažších prvkov.
Výskumníci dnes už vedia, že podmienky pre jadrovú fúziu vieme vytvoriť aj na Zemi. Viacero experimentov dokázalo vo fúznych reaktoroch, do ktorých sa radí aj tokamak, začať proces jadrovej fúzie. Experti veria, že jadrová fúzia je cestou k čistej a prakticky neobmedzenej energii. Najväčším problémom je, že zatiaľ nedokážeme vytvoriť dostatočne dlhú fúznu reakciu, aby sa nám ekonomicky oplatila.
Neprehliadni
Jadrová fúzia je totiž mimoriadne nestabilný proces a stačí jedno malé narušenie a v momente sa končí.
Organizácia ITER prehodnocuje plán na vývoj svojho tokamaku
Výskumníci z ITER vytvorili nový plán operácie, v rámci ktorého začnú s robustnými vedeckými prácami. Organizácia hovorí, že už majú nainštalovaných niekoľko kľúčových systémov reaktora, ktorý sa dostáva do prvej operačnej fázy. Prvé výskumné operácie budú pozostávať z vodíkovej a deutérium-deutérium plazmy. Prvé operácie vyústia v operáciu reaktora v dlhých pulzoch pri plnej magnetickej energii a plazmovom prúde.
“Namiesto symbolickej prvej plazmy, ktorú prirovnávam k testu reaktora a ktorú možno dosiahnuť s relatívne “nahým” reaktorom, v novom pláne začneme s reálnym výskumom s plazmou. To povedie k demonštrácii reaktora pri plnej magnetickej energii a plazmovom prúde. Ide o robustný začiatok, ktorý nám dovolí dohnať omeškania, ktoré projekt vplyvom rôznych faktorov nadobudol,” vyjadril sa riaditeľ organizácie ITER, Pietro Barabaschi.
V rámci nového plánu organizácia ITER dúfa, že plnú magnetickú energiu dosiahnu v roku 2036, čo je oproti pôvodnému plánu o tri roky neskôr. Začiatok operácie s deutériom-tríciom plánuje organizácia na rok 2039, čo je oneskorenie o štyri roky.
Úloha projektu ostáva nezmenená
Riaditeľ Barabaschi zároveň tvrdí, že pôvodné ciele projektu nebudú zmenené. Reaktor má demonštrovať kľúčové systémy, ktoré potrebujeme pre uplatnenie jadrovej fúzie na priemyselnej škále.
Fúzia nie je záchranou pred globálnym otepľovaním
Výskumníci z ITER hovoria, že hoci jadrová fúzia predstavuje cestu k čistej a neobmedzenej energii, súčasný stav odboru naznačuje, že jadrová fúzia nestihne prísť dostatočne skoro, aby nám pomohla vysporiadať sa s globálnym otepľovaním. Barabaschi tvrdí, že popri výskume jadrovej fúzie potrebuje svet investovať aj do alternatívnych technológií, ktoré by nám pomohli zbaviť sa závislosti na fosílnych palivách.
Napriek tomu verí, že fúzia zmení svet, keď príde jej čas. Hľadanie alternatívnych spôsobov vyrábania energie nie je podľa Barabaschiho len o záchrane pred globálnym otepľovaním. Aby mohla naša civilizácia existovať, potrebujeme vytvoriť dostatok energie, ktorá by poháňala naše životy.
Komentáre