Najlepšie 4 alternatívne programy za Adobe Photoshop Lightroom, ktoré stoja za to a sú zadarmo alebo výrazne lacnejšie

Adobe Photoshop Lightroom je rýchly a spoľahlivý program na úpravu fotografií. Vyššia cena nie je pre však každého. Toto sú dostupnejšie alternatívy.

Software na editaciu obrazkov a fotografii
Zdroj: Vosveteit.sk

Adobe Lightroom je rýchly a spoľahlivý program na úpravu fotografií. Stal sa neoceniteľnou pomôckou pre generácie fotografov dôležitých udalostí. Ale jeho vyššia cena nie je pre každého. Pozrime sa na najlepšie alternatívy pre macOS a Windows.

Niektoré sú zadarmo alebo aspoň majú neporovnateňe nižšiu cenu a hlavne nevyžadujú predplatné  pre bežné funkcie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Luminar

Luminar je aplikácia so svetlou budúcnosťou, ale súčasne nie je dostatočne spoľahlivý a rýchly ako by mnohí používatelia možno očakávali. Bežné nástroje sú rýchle, ale bez feedbacku, takže nie vždy viete ako prebiehajú Vaše úpravy. Niektoré nástroje reagujú pomerne pomaly. AI úprava obrázkov funguje rýchlo.

Luminar (platený software)

Výborná je napríklad funkcia „color lookup table (LUT)“, ktoré si môžete stiahnúť z viacerých zdrojov. Dizajnéri ocenia uživateľské prostredie. Výhradu máme v rámci reakcie a celkovej rýchlosti aplikácie.

Luminar
Zdroj: maketecheasier.com

Darktable

Darktable je technicky prepracovanou open source náhradou Adobe Lightroom. Niektoré funkcie sa prekrývajú s Photoshopom.

Darktable (bezplatný software)

Podobne ako pri GIMP, musíte mať trpezilvosť naučiť sa pracovať so svojráznym prostredím aplikácie. Ak sa Vám to podarí, môžete využívať tento pomerne silný grafický nástroj.

Nevýhodou darktable je využívanie Linuxu podobného vyhľadávača súborov, ktorý nie celkom ladí s macOS.

Open source „dedičstvo“ vidno v detailoch GNOME prostredia s charakteristickým vyhľadávačom súborov a v písme. Darktable je hlavne o zvyku.

Darktable
Zdroj: maketecheasier.com

ON1 Photo RAW

ON1 Photo RAW je jednoznačne najprofesionálnejším riešením v našom zozname. $80 sa Vám najskôr môže zdať ako vysoká suma, ale  hodnotu programu oceníte až pri jeho využívaní.

ON1 Photo RAW (platený software / 30 dňová licencia je zadarmo)

Všetky nástroje fungujú spoľahlivo, sú funkčné a dobre navrhnuté pre pravidelné používanie.

Veľké plus predstavuje „AI retouch“ upravujúci portréty. Automaticky identifikuje tváre. Následne dokáže upraviť oči a ústa a aplikuje klasické filtre. Zjemňuje vrásky, znižuje kontrast, zvyšuje zreteňosť očí a zjemňuje rôzne kožné zafarbenia. Filtre vyzerajú skutočne realisticky.

Ak pri Photoshope využívate klasické fotografické úpravy (farba, tón, zmena veľkosti, filtre), zistíte, že ON1 Photo Raw ho dokáže pohodlne nahradiť.

ON1 Photo RAW
Zdroj: maketecheasier.com

DxO PhotoLab 2

Zataľ čo je aplikácia je funkčným editorom a vyhľadávačom, je jasné, že DxO PhotoLab 2 chce byť viac ako iba drobným rýchlym riešením. Obsahuje perfektné nástroje, ktoré ale sú ale ovplyvnené nezvyčajnou organizáciou, ktorá zasahuje celé uživateľské prostredie.

DxO PhotoLab 2 (platený software / 30 dňová licencia zadarmo)

K dispozícii sú doplnky ako Smart Lighting a ClearView Plus. Ostatné sa dajú dokúpiť. Pre drobné lokálne úpravy je súčasťou programu „U Point„. S tým máte možnosť rýchlo dorobiť prirodzené úpravy v určitých častiach s rôznymi efektmi na určitých častiach obrázku.

Lokálne úpravy sú fajn, ale celkovo nám príde aplikácia viac ako platforma pre DxO softvérové doplnky ako náhrada Lightroom. Nemá dosť výkonu Photoshopu a ani rýchlosť Lightroom pre ich nahradenie aj bez doplnkov, ale môže byť slušným „spoločníkom“ pre jednu z týchto aplikácií.

DxO PhotoLab 2
Zdroj: maketecheasier.com

Zhrnutie

Ktorá je najlepšia alternatíva?

Ak potrebujete silný nástroj a máte čas, darktable je najlepšou náhradou Lightroom. Luminar je takisto dobrá náhrada pre tých, ktorí nechcú bojovať s editorom jeden či dva týždne, ale bude ich to stáť rýchlosť a nestabilitu. Ak ste predsa ochotní investovať určitú sumu, v tom prípade je vhodný ON1 Photo RAW. V prípade, že máte záujem sa zbaviť závislosti na Adobe, ON 1 Photo RAW je najlepším nápadom kde začať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre