Najextrémnejšie vesmírne objekty po čiernych dierach: Takto vznikajú neutrónové hviezdy
Na konci života masívnej hviezdy sa začnú diať zaujímavé veci.
Neutrónové hviezdy sú jednými z najextrémnejších objektov vo vesmíre. Majú priemer len 20 km, no ich hmotnosť sa rovná hmotnosti normálnych hviezd, tvrdí YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell.
Normálne hviezdy dokážu existovať kvôli krehkej rovnováhe. Miliardy ton plazmy sú tlačené smerom k jadru hviezdy jej gravitačnou silou. Gravitácia hviezdy stláča materiál takou silou, že sa atómy začnú zlučovať dokopy. Atómy vodíka sa fúznou reakciou menia na hélium a tento proces vytvára energiu, ktorá sa snaží uniknúť a tlačí proti sile gravitácie.
Kým tento balans existuje, hviezdy sú stabilné, lenže jedného dňa im dôjde vodík. Hviezdy ako naše Slnko sa začnú zväčšovať a prejdú do fázy červeného obra. Počas toho spaľujú hélium a premieňajú ho na uhlík a kyslík. Následne prejdú do fázy bieleho trpaslíka.
Ak má však hviezda niekoľkonásobne vyššiu hmotnosť, ako naše Slnko, začnú sa s ňou diať zvláštne veci, keď spáli hélium. Balans energie z fúznej reakcie, ktorý tlačil smerom von a gravitácie, ktorá tlačila smerom k jadru sa naruší a gravitácia vyhrá, čím stlačí hviezdu ešte viac, než predtým. Jadro takejto hviezdy začne spaľovať na vyšších teplotách a vonkajšie vrstvy hviezdy sa zväčšia.
Práve vo vonkajších vrstvách dochádza k spaľovaniu ťažších a ťažších prvkov. Uhlí sa premení na neón, neón na kyslík, kyslík na kremík a kremík na železo. Keď sa vytvorí železo, hviezda umrie, pretože železo nemá energiu, ktorú by mohlo vydať a fúzna reakcia hviezdy už ďalej nepokračuje.
Neprehliadni
Vznik neutrónovej hviezdy
Keďže už nedochádza k fúznej reakcii, neexistuje sila, ktorá by tlačila opačným smerom, ako gravitácia. Jadro takejto hviezdy je rozdrvené hmotnosťou celej hviezdy, ktorá sa nachádza nad ním. Elektróny a protóny sú častice, ktoré nechcú stáť vedľa seba, no extrémny tlak ich posunie čoraz bližšie k sebe, kým sa elektróny a protóny nezlúčia do neutrónov. Tie sú ďalej stláčané bližšie k sebe.
Železné jadro hviezdy, ktoré predtým malo veľkosť Zeme, sa stlačí do veľkosti jedného mesta. Nescvrkne sa len jadro, ale celá hviezda. Vonkajšie vrstvy hviezdy implodujú 25% rýchlosťou svetla a odrazia sa od jadra hviezdy. Následne vznikne explózia, ktorá vymrští zvyšok hviezdy do vesmíru. Tieto explózie sa nazývajú supernovami.
Po explózii ostane neutrónová hviezda, ktorá je po čiernych dierach druhým najextrémnejším objektom vo vesmíre. Ide o hviezdu, ktorá má hustotu vyššiu, ako naše Slnko, no priemer len 20 km. Ak by táto hviezda bola len o trochu hustejšou, premenila by sa na čiernu dieru.
Komentáre