Najchladnejšie štruktúry, aké možno nájsť v galaxii: Pozrite sa na 4 zábery z galaxií okolo nás

Na záberoch môžete vidieť oblaky prachu a plynu, ktoré sa nachádzajú v priestore medzi hviezdami.

Vedci publikovali štyri zábery, na ktorých sú najchladnejšie štruktúry vesmíru
Zdroj: ESA, NASA

Keď sa astronómovia pozerajú na galaxie mimo Mliečnej dráhy, vidia hlavne svetlo vyžiarené hviezdami z ktorých sa daná galaxia skladá. Hviezdy sú v tomto prípade dôležitou, no nie jedinou ingredienciou.

Priestor medzi jednotlivými hviezdami nie je prázdny, vysvetľuje portál Science Alert. V tejto časti vesmíru sa môžu nachádzať husté oblaky prachu a plynu, poletujúce medzi hviezdami. Hviezdy sú síce jasnejšie, no plyn môže vedcom veľa prezradiť o tom, čo sa v danej galaxii práve deje. Astronómovia publikovali štyri zábery, na ktorých sú plynové štruktúry zachytené. Zábery pochádzajú z galaxií, ktoré sa nachádzajú najbližšie pri Mliečnej dráhe. Sú nimi veľký a malý Magellanov oblak, galaxia Andromeda a Triangulum.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Galaxie ako ich poznáme by bez oblakov plynu a prachu nemohli existovať. V niektorých dochádza ku vzniku nových hviezd, keď sa zhluk materiálu zrúti pod vlastnou gravitáciou. Vznikajúca hviezda následne pohlcuje materiál oblaku a na konci svojho života exploduje a materiál vráti späť do vesmíru spolu z ťažšími prvkami, ktoré vznikli počas jadrovej fúzie hviezdy. Ďalšia generácia hviezd tieto prvky pohltí, no vďaka novým prvkom sa od predchádzajúcej generácie líši.

Hmloviny nie sú v galaxiách rovnomerne rozložené. Ovplyvňujú ich hviezdne, či galaktické vetry, no svoju úlohu hrá aj gravitácia. Vďaka týmto faktorom môžu mať hmloviny niekedy mimoriadne fascinujúci tvar.

Nádherné zábery

Štyri publikované fotografie vznikli na počesť 240. zasadnutia Amerického astronomického spoločenstva. Zachytil ich infračervený vesmírny teleskop Herschel medzi rokmi 2009 a 2013. Herschelov vesmírny teleskop bol najväčším infračerveným teleskopom, a to až do príchodu vesmírneho teleskopu Jamesa Webba.

Vedci publikovali štyri zábery, na ktorých sú najchladnejšie štruktúry vesmíru
Zdroj: ESA, NASA

Herschel, rovnako ako Webb, dokáže vnímať jedny z najchladnejších vesmírnych regiónov, kde sa teploty pohybujú až do -270 °C. V takýchto teplotách sa nachádzajú aj molekulárne oblaky, v ktorých dochádza ku vzniku nových hviezd. Herschelov teleskop bol mimoriadne výkonný, no aj on mal svoje medzery, ktoré museli vedci doplniť z dát troch teleskopov, ktoré už odišli do dôchodku. Nimi boli teleskopy Planck, IRS a COBE.

Vedci publikovali štyri zábery, na ktorých sú najchladnejšie štruktúry vesmíru
Zdroj: ESA, NASA

Na záberoch si môžete všimnúť niekoľko vrstiev. Červená symbolizuje vodíkový plyn, zelená reprezentuje studený prach a modrá prach, ktorý zohriala radiácia hviezdy alebo iné procesy. Fotografie zachytávajú tiež komplexné interakcie, odohrávajúce a v prachu. Ťažšie prvky, napríklad kyslík, uhlík, či železo sa môžu zachytiť na čiastočkách prachu. Ak v oblaku nastane ničivý proces, či už zrod novej hviezdy alebo explózia supernovy, radiácia zničí čiastočky prachu a uvoľní prvky späť do plynných oblakov.

Vedci publikovali štyri zábery, na ktorých sú najchladnejšie štruktúry vesmíru
Zdroj: ESA, NASA

Pomer prachu ku plynu sa môže v jednotlivých galaxiách líšiť a tieto zmeny môžu byť oveľa výraznejšie, než si astronómovia mysleli. Tieto zábery im pomohli pochopiť tento cyklus.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre