Najbližšia trpasličia planéta od Zeme, Ceres, ukrýva niekoľko zaujímavostí

Ide o najzaujímavejší objekt v celom asteroidovom páse, v ktorom sa nachádza

Ceres
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Čo všetko vieme o našej sústave? Pozostáva z ôsmich planét, centrálnej hviezdy a množstva drobných objektov, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Na samom okraji Slnečnej sústavy leží trpasličia planéta Ceres, ktorá si zaslúži pozornosť sama o sebe. Jej hmotnosť sa totiž rovná takmer tretine celého asteroidového pásu, v ktorom sa nachádza. Hovorí o tom YouTube kanál Kosmo.

Čo je však nezvyčajné, Ceres sa radí medzi druhú najmenšiu trpasličiu planétu v Slnečnej sústave, po trpasličej planéte Hygeia. Donedávna ale držal Ceres prvenstvo, ako najmenšia trpasličia planéta. Ceres bol objavený talianskym astronómom Giuseppom Piazzim v roku 1801 a dlhú dobu sa považovala za ďalšiu „normálnu“ planétu sústavy. O tento status prišla v roku 2006.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Čo ukrýva Ceres?

Priemer planéty Ceres je približne 950 km a v asteroidovom páse, kde sa nachádza je najväčším a najmasívnejším objektom. Zároveň jeho veľkosť prekonáva aj veľa mesiacov, obiehajúcich okolo plynných obrov (pozn. redakcie: Jupiter a Saturn). Príkladom je mesiac planéty Saturn, Encleadus, ktorý má v priemere len 504 km.

Presnejšie, hmotnosť trpasličej planéty Ceres sa rovná 32% hmoty celého asteroidového pásu. Vedcom sa to podarilo zistiť podľa gravitačného vplyvu trpasličej planéty, na ostatné objekty vôkol seba. Podľa ich odhadov, hmotnosť trpasličej planéty Ceres je 9.4 x 1020. Inými slovami, jej hmotnosť sa rovná 1.3% hmotnosti Mesiaca, alebo je o 6-tisíckrát menšia, ako hmotnosť Zeme.

Ceres je 3.5-krát menší, ako náš Mesiac, napriek tomu je pomer ich hmoty zarážajúci. Vysvetlením je ale ich chemické zloženie. Mesiac sa skladá primárne z tvrdých skál. Ceres je v tomto trochu iný. Na rozdiel od iných objektov v asteroidovom páse, Ceres má tvar gule. Môže za to jeho gravitačné pole, ktoré zároveň spustilo proces geologického triedenia. Inými slovami, ťažšie skaly a minerály sa prepadli do jadra trpasličej planéty, zatiaľ čo ľahšie prvky „vyplávali“ na povrch. To zapríčinilo, že jadro planéty je skalnaté a na povrchu sa nachádza 100 km ľadová prikrývka, tvorená vodou. Zaujímavosťou je, že na trpasličej planéte Ceres sa nachádza viac vody, než je pitnej vody na Zemi.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre