Najbližšia trpasličia planéta od Zeme, Ceres, ukrýva niekoľko zaujímavostí

Ide o najzaujímavejší objekt v celom asteroidovom páse, v ktorom sa nachádza

Ceres
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Čo všetko vieme o našej sústave? Pozostáva z ôsmich planét, centrálnej hviezdy a množstva drobných objektov, ktoré nie sú viditeľné voľným okom. Na samom okraji Slnečnej sústavy leží trpasličia planéta Ceres, ktorá si zaslúži pozornosť sama o sebe. Jej hmotnosť sa totiž rovná takmer tretine celého asteroidového pásu, v ktorom sa nachádza. Hovorí o tom YouTube kanál Kosmo.

Čo je však nezvyčajné, Ceres sa radí medzi druhú najmenšiu trpasličiu planétu v Slnečnej sústave, po trpasličej planéte Hygeia. Donedávna ale držal Ceres prvenstvo, ako najmenšia trpasličia planéta. Ceres bol objavený talianskym astronómom Giuseppom Piazzim v roku 1801 a dlhú dobu sa považovala za ďalšiu „normálnu“ planétu sústavy. O tento status prišla v roku 2006.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo ukrýva Ceres?

Priemer planéty Ceres je približne 950 km a v asteroidovom páse, kde sa nachádza je najväčším a najmasívnejším objektom. Zároveň jeho veľkosť prekonáva aj veľa mesiacov, obiehajúcich okolo plynných obrov (pozn. redakcie: Jupiter a Saturn). Príkladom je mesiac planéty Saturn, Encleadus, ktorý má v priemere len 504 km.

Presnejšie, hmotnosť trpasličej planéty Ceres sa rovná 32% hmoty celého asteroidového pásu. Vedcom sa to podarilo zistiť podľa gravitačného vplyvu trpasličej planéty, na ostatné objekty vôkol seba. Podľa ich odhadov, hmotnosť trpasličej planéty Ceres je 9.4 x 1020. Inými slovami, jej hmotnosť sa rovná 1.3% hmotnosti Mesiaca, alebo je o 6-tisíckrát menšia, ako hmotnosť Zeme.

Ceres je 3.5-krát menší, ako náš Mesiac, napriek tomu je pomer ich hmoty zarážajúci. Vysvetlením je ale ich chemické zloženie. Mesiac sa skladá primárne z tvrdých skál. Ceres je v tomto trochu iný. Na rozdiel od iných objektov v asteroidovom páse, Ceres má tvar gule. Môže za to jeho gravitačné pole, ktoré zároveň spustilo proces geologického triedenia. Inými slovami, ťažšie skaly a minerály sa prepadli do jadra trpasličej planéty, zatiaľ čo ľahšie prvky „vyplávali“ na povrch. To zapríčinilo, že jadro planéty je skalnaté a na povrchu sa nachádza 100 km ľadová prikrývka, tvorená vodou. Zaujímavosťou je, že na trpasličej planéte Ceres sa nachádza viac vody, než je pitnej vody na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre