Najbližšia čierna diera sa nachádza v sústave, ktorú môžeme vidieť voľným okom. Je pre nás nebezpečná?

Väčšina menších čiernych dier sa prezradí tým, ako vplýva na svoje okolie

Čierna diera
Zdroj: ESO/Digitized Sky Survey

Čierne diery patria k tým najfascinujúcejším objektom vo vesmíre. Čokoľvek do nich padne sa už nikdy nedostane von, ani tá najrýchlejšia vec akú poznáme – svetlo.

Poznáme ich ako brutálne objekty, ktoré trhajú planéty, hviezdy, či masívne oblaky plné plynu, no pravda môže byť úplne iná. Väčšina z nich je prevažne tichá a nedá sa tak ľahko objaviť.  Vieme, že v strede každej galaxie sa nachádza supermasívna čierna diera, no vieme aj, že obrovské množstvo menších čiernych dier poletuje len tak vesmírom. Kde teda sú?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odhaliť čiernu dieru je nesmierne náročné. Čierna diera je už podľa názvu čierna. Nevyžarujú žiadnu formu energie, pretože všetko, čo prejde horizontom udalostí ostáva vnútri. Pre čierne diery je však charakteristická ich röntgenová stopa. Tú však vyžarujú len vtedy, keď majú okolo seba horúci materiál, padajúci dovnútra. Ak sa čierna diera momentálne nekŕmi, je takmer nemožné ju pozorovať.

Ako odhaliť niečo neviditeľné?

Dá sa však odhaliť podľa toho, ako vplýva na svoje okolie. Týmto spôsobom sa podarilo vedcom odhaliť najbližšiu čiernu dieru pri nás. Ide o objekt, ktorý sa nachádza tisíc svetelných rokov od nás, v sústave HR 6819. Spočiatku si vedci mysleli, že ide o binárnu sústavu, no pozorovania rýchlo ukázali, že ide o dve hviezdy a čiernu dieru. Dvojica hviezd totiž obiehala každých 40-dní okolo neviditeľného objektu. Ten má hmotnosť 4 našich Sĺnk. Vedci konštatovali, že môže ísť jedine o čiernu dieru.

Zaujímavosťou je, že sústava HR 6819 sa dá pozorovať voľným okom, ak sa nachádzate na južnej pologuli. Nech sa však budete snažiť akokoľvek, čiernu dieru bohužiaľ neuvidíte. Nedokážu to ani najvýkonnejšie teleskopy na svete. Európske južné observatórium tvrdí, že táto čierna diera nemusí byť najbližšou nadlho. Našli totiž systém, ktorý im tieto neviditeľné objekty pomôže odhaliť. Stačí, aby sa v sústave nachádzala jedna hviezda. Táto čierna diera pre nás našťastie nepredstavuje žiadnu hrozbu. Budúcnosť by však mohla priniesť aj nemilé prekvapenia, keďže už vieme, ako pátrať po blízkych čiernych dierach. Objavenie ďalšej čiernej diery, ktorá by sa nachádzala oveľa bližšie by mohlo potenciálne priniesť problémy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre