SpravodajstvoTechnológie

Nahradia humanoidné roboty, ktoré vyvíjajú v Tesle na pracovnom trhu ľudí? Koľko bude stáť jeden robot? Musk odkrýva podrobnosti!

Elon Musk v rozhovore s Chrisom Andersonom odkryl ďalšie podrobnosti o budúcnosti humanoidných robotov, ktorých vyvíjajú v Tesle.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Tesla okrem elektromobilov vyvíja aj robotov, ktorý sa budú podobať ľuďom. Ešte začiatkom januára Musk odhalil, že Tesla Bot, resp. Optimus, ako ho nazvali, nebude bežným robotom. Má ísť o robota, ktorý bude schopný učiť sa novým veciam rovnako ako ľudia.

Ako bude vyzerať budúcnosť a máme sa báť robotov?

Najnovšie sa do širokej verejnosti dostávajú ďalšie vyjadrenia riaditeľa spoločnosti Tesla, ktoré povedal počas konferencie TED. Upozorňuje na nich portál teslarati.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Musk v rámci diskusie s Chrisom Andersonom odkryl ďalšie podrobnosti o budúcnosti humanoidných robotov, ktorých vyvíjajú. Napríklad uviedol, že prvé roboty, ktoré vypustia do sveta, budú vykonávať prácu, ktorú nechcú robiť bežní ľudia. Ide o nebezpečné, či o nudné a opakujúce sa úlohy.

„Viete, prvé jednotky, ktoré [Tesla] sprístupni, sú určené pre úlohy, ktoré sú nebezpečné, nudné, opakujúce sa a veci, ktoré ľudia nechcú robiť,“ povedal Elon Musk.

Musk ďalej odhalil, že prvý „zaujímavý prototyp“ robota Optimus odhalia ešte v tomto roku. V priebehu toho nasledujúceho, by sa mohol už dostať do sveta, dodal. Ďalej odhadol, že niekedy okolo roku 2025 vzrastie užitočnosť robota ako aj záujem o túto technológiu.

Cena Optimusa nebude prestrelenou

Počas rozhovoru vizionár a najbohatší muž sveta hovorilo aj o tom, že by mohol fungovať nielen v pracovnom prostredí, ale aj v domácnostiach, kde by mohol slúžiť ako akýsi osobný komorník. Musk ďalej uviedol, že ako bude rásť jeho užitočnosť a budú pribúdať nové funkcie, tak verí, že sa im podarí znížiť aj jeho výrobné náklady. Uviedol, že finálna cena robota pre koncového zákazníka nebude tak uletenou, ako by sme si mohli myslieť. Cenu Optimusa porovnával s cenou automobilu.

„Myslím si, že cena nebude nejako šialená, bude to menej ako cena auta.“

Nuž, treba ale uviesť, že Musk nespresnil aké auto mal na mysli. Anderson ale hovoril o cene okolo 25 tisíc dolárov, pričom Elon Musk na túto cenu nijako špeciálne nereagoval. Nepotvrdil ju, ale ani nenegoval.

Nahradia nás v práci roboty?

Samozrejme, jedna z otázok, ktorá padla, bola aj otázka, ktorá je aj v mysli mnohých ľudí. A to je, ako sprístupnenie robota ovplyvní trh práce? Musk v súvislosti s témou prízvukoval, že zo začiatku bude prispôsobený najmä nebezpečným a monotónnym prácam, ktoré ľudia vo všeobecnosti nevyhľadávajú. Anderson ďalej poukázal na to, že takýto robot bude ale vo všeobecnosti oveľa lacnejším, ako je ľudská práva.

„Nebál by som sa, že vyradí ľudí z práce,“ odpovedal Musk. „Myslím si, že v skutočnosti budeme mať a už aj máme obrovský nedostatok pracovnej sily. Takže si myslím, že nebudeme mať ľudí bez práce, ale v skutočnosti bude aj naďalej existovať nedostatok pracovnej sily…“

Musk v rámci diskusie hovoril aj o rôznych bezpečnostných protokoloch, aby sa humanoidné roboty „nezvrhli“ do dystopie. Ako uviedol, tak kroky Opitmusa budú musieť byť predvídateľné a rovnako, bude disponovať čipmi, ktoré nebude možné aktualizovať prostredníctvom bezdrôtových technológií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close