SpravodajstvoXiaomi

Nadstavba MIUI 13 údajne blokuje populárne aplikácie: Ako to je v skutočnosti, máme sa jej báť?

MIUI 13 so sebou prináša niektoré obmedzenia, ktoré sa vám nemusia páčiť. Aplikácie ako NordVPN už zrejme v smartfóne nespustíme.

Na nadstavbu MIUI 13 sme všetci dlho čakali. Podľa klasickej aktualizačnej politiky Xiaomi mala „trinástka“ totiž prísť už v priebehu minulého roka, no nakoniec sa tak nestalo. Namiesto toho sme mohli vidieť predstavenie nadstavby MIUI 12.5 a neskôr i jej vylepšenej Enhanced verzie. Pred niekoľkými dňami sme sa však konečne dočkali a nadstavba MIUI 13 zažila svoju čínsku premiéru. Rovnako sa začala i distribúcia aktualizácií do prvých smartfónov, vďaka čomu môžeme sledovať prvé postrehy používateľov. A ako to už býva zvykom, nie je všetko zlato čo sa blyští. Nová nadstavba označená číslom trinásť nám mala priniesť zvýšenú stabilitu, výkon, no i niekoľko bezpečnostných prvkov. A práve niektorí používatelia na sociálnej sieti Twitter hlásia problémy spojené práve s bezpečnostnými prvkami.

Ako je to s populárnymi aplikáciami, blokuje ich nadstavba MIUI 13?

Pre začiatok si povieme, o ktoré aplikácie konkrétne ide. Keď sa povedia názvy aplikácií ako GCam, YouTube Vanced či NordVPN, väčšina z vás hneď vie, o aké aplikácie ide. V prípade GCam sa rozprávame o Google kamere, ktorá sa primárne nachádza v smartfónoch Google Pixel. Je veľmi nastaviteľná a častokrát nám vytvorí oveľa lepšie snímky, ako pôvodná aplikácia od Xiaomi. Aplikácia YouTube Vanced nám zasa slúži pre pokročilé funkcie aplikácie YouTube, ktoré by boli pri klasickej aplikácii dostupné len za poplatok. A NordVPN je zasa VPN služba, ktorá sa radí medzi jednu z najobľúbenejších.

Niekoľko používateľov smartfónov s nadstavbou MIUI 13 začalo hlásiť, že tieto aplikácie sú jednoducho zablokované po aktualizácii na túto verziu systému. Nedostupnosť aplikácií však nie je taká, ako by sme si mysleli. V skutočnosti za tým stojí nová funkcia bezpečného módu, teda tzv. Secure Mode, ktorý sa dá jednoducho deaktivovať. Ide o prípady aplikácií GCam a YouTube Vanced, ktoré do smartfónov inštalujeme iným spôsobom, ako oficiálnou cestou cez Obchod Play. Ak teda chcete aplikácie naďalej využívať, jednoducho vypnite tento bezpečný mód. V prípade VPN služieb je to však už zložitejšie.

Nová verzia nadstavby však predsa len prináša obmedzenia

Bezpečnostné prvky nadstavby MIUI 13 však predsa len so sebou prinášajú nejaké limity. Dotýkajú sa práve populárnych VPN služieb, akými je napríklad služba NordVPN, či ExpressVPN. Upozorňuje na to populárna Xiaomi komunita Xiaomiui prostredníctvom svojho účtu na sieti Twitter. Podľa systému totiž tieto služby narúšajú naše súkromie a sú hrozbou pre naše bezpečné využívanie smartfónu. Zdá sa však, že toto obmedzenie zatiaľ nevieme obísť, ako je tomu v prípade vyššie spomínanej Google kamery či doplnku pre službu YouTube.

Nie je zatiaľ známe, či sa toto obmedzenie objaví i v globálnej verzii nadstavby MIUI 13. Finálny verdikt sa tak dozvieme zrejme až pri predstavení oficiálnej globálnej verzie nadstavby, na čo si však ešte chvíľu počkáme. Toto obmedzenie sa nám však nepáči a veríme tomu, že rozruší nejedného používateľa populárnych VPN služieb.

Využívate niektorú z vyššie spomínaných aplikácií aj vy? A čo poviete na tieto obmedzenia? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close