Nádej na Dysonovu sféru sa rozplynula. Pravdepodobne sme na vyspelú civilizáciu (ešte) nenarazili, hlásia astronómovia
Pred niekoľkými týždňami vedci informovali, že našli niekoľko možných Dysonovych sféry, gigantických hviezdnych elektrární.
Pred niekoľkými týždňami sme informovali o výskume, ktorý sa zameriaval na lov po takzvaných Dysonových sférach, hypotetických vyspelých štruktúrach, ktoré dokážu zachytiť všetku energiu hviezdy.
Dysonove sféry sa objavujú v sci-fi žánri a niekoľkých teoretických štúdiách. Tento koncept vznikol pri popisovaní vyspelosti civilizácií a vychádza z Kardašovovej škály. Čím väčšia civilizácia, tým viac energie potrebuje na to, aby sa dokázala udržiavať. Civilizácie prvého typu potrebujú všetku energiu, ktorú im dokáže poskytnúť ich domovská planéta. Takáto civilizácia sa ďalej rozrastá a v určitom bode sa dostane do momentu, kedy na svoje fungovanie potrebuje celú energiu, ktorú im dokáže poskytnúť ich domovská hviezda. Takáto civilizácia sa označuje ako civilizácia druhého typu.
„Existuje množstvo spôsobov, ako loviť mimozemšťanov a jedným z nich je hľadať známky veľkých projektov vo vesmíre.“
Vedci teda teoretizujú, že ak existuje vo vesmíre vyspelejšia civilizácia ako my, v určitom bode príde na to, ako vytvoriť takúto hviezdnu elektráreň. Ak vo vesmíre existujú, potom by sme ich mohli jednoducho nájsť.
V rámci tejto štúdie vedci našli aj niekoľko sľubných kandidátov, teda hviezdy, ktoré by mohli mať okolo seba Dysonovu sféru. Viac o tom informujeme v tomto článku, no nová štúdia, na ktorú upozornil portál Universe Today, tvrdí, že existuje jednoduchšie vysvetlenie pre tieto úkazy.
Výskumníci objavili v predchádzajúcej štúdii sedem hviezd, ktoré by mohli mať potenciálne okolo seba Dysonovu sféru. Sedem kandidátov vybrali na základe prebytočného infračerveného žiarenia, ktoré by teoreticky malo vznikať, ak by sa okolo hviezdy nachádzala Dysonova sféra.
Neprehliadni
Pravdepodobne sme neobjavili vyspelú civilizáciu
Nová štúdia sa zamerala na tieto zistenia a rozhodla sa analyzovať, či môže ísť skutočne o Dysonove sféry alebo môžeme hviezdy vymykajúce sa z normálu vysvetliť inak. Popri tom hľadali, či v blízkosti siedmich zvláštnych hviezd nájdu rádiové signály.
Tie sa podarilo zachytiť pri troch hviezdach, pri hviezdach A, B a G. Čo sa hviezdy G týka, tá sa objavila v niekoľkých rádiových prieskumoch. Čo však z tohto zistenia vyplýva je, že hviezdy s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať okolo seba Dysonove sféry. Autori štúdie veria, že môže ísť o nejaký iný mimogalaktický fenomén.
“Predpokladáme, že môže ísť o vzdialené galaxie, ktoré zakrýva prach. Prítomnosť prachu dokáže spôsobiť signál v infračervenom spektre, aký sa pozoroval v prípade týchto hviezd,” vysvetľujú vedci.
Autori novej štúdie pozorovali rádiový signál pre aktívne galaktické jadro, spolu s prúdmi hmoty, ktoré vystreľujú z jadra týchto vzdialených galaxií. S najväčšou pravdepodobnosťou teda ide o kvazary, jedny z najenergetickejších štruktúr vo vesmíre.
Čo sa ale týka zvyšných štyroch hviezd, vedci nenašli žiadne zhodujúce sa rádiové žiarenie. Autori štúdie vysvetľujú, že možno nemáme dostatočne citlivé prístroje na to, aby sme ho zachytili. Zároveň ale nevylučujú pôvodný výsledok štúdie, že môže skutočne ísť o Dysonove sféry. Uvidíme, čo prinesú pozorovania v budúcnosti.
Komentáre