Nachádzame sa na hranici nových objavov: Tento plyn by nám mohol prezradiť, či je planéta obývaná, alebo nie
Teleskop Jamesa Webba ešte prechádza potrebnými prípravami, no už čoskoro sa pozrie na atmosféru vzdialených svetov. Vieme, čo máme hľadať.
Je možné objaviť život na planétach ležiacich mimo náš dosah? Existuje niekoľko projektov, ktoré sa zaoberajú pátraním po inteligentných civilizáciách za hranicami našej sústavy, napríklad iniciatíva Breakthrough Listen, alebo inštitút SETI. Zatiaľ ale nenašli žiadne známky iného inteligentného života.
Tieto projekty sa snažia objaviť iné civilizácie prostredníctvom takzvaných „technologických stôp“. Medzi ne sa radí všetko, čo by mohla inteligentná civilizácia vytvoriť prostredníctvom pokročilých technológií, napríklad rádiové vlny, sondy, alebo stopy znečistenia v atmosfére vzdialenej planéty. Na atmosféry iných svetov sa pozrie bližšie aj vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý sa momentálne pripravuje na svoju misiu. Tento vesmírny teleskop by však mohol odhaliť ďalšiu dôležitú látku v atmosfére – metán, píše portál IFL Science.
Nová štúdia, publikovaná v Proceedings of the National Academy of Sciences tvrdí, že za určitých podmienok by mohla byť prítomnosť metánu v atmosfére planéty mimoriadne silným indikátorom života. Dobrou správou je, že sa momentálne nachádzame na hranici takéhoto objavu. Situáciu ale komplikuje fakt, že molekuly, vytvárané čisto životom sú pravdepodobne vzácne a teda si ich nemusíme všimnúť. Ďalšie organické látky môžu mať ako biologický, tak aj geologický pôvod. Metán je ideálnym príkladom. U nás na Zemi môže vznikať hnijúcim rastlinstvom, alebo aj vďaka sopkám.
Vedci sa vo svojej novej práci snažia nájsť spôsob, ako odlíšiť zdroj metánu a podľa všetkého boli vo svojej práci úspešní.
„Chceli sme vybudovať základy pre budúce objavy. Ak si všimneme skalnatú planétu, ktorá má v atmosfére metán, musíme vedieť, či ide o presvedčivý biologický znak, alebo nie. Najväčšou stopou je pravdepodobne množstvo metánu v atmosfére. Niektorí síce nesúhlasia, ale sopečná činnosť vypúšťa do atmosféry oveľa menej metánu, ako ľudská činnosť, či biologické zdroje,“ vysvetľujú autori štúdie.
Ako určiť správny zdroj metánu?
Ak je planéta sopečne aktívna a úrovne metánu sú stabilné počas dlhej doby, potom môže táto stopa pripomínať biologickú produkciu. Aby sa vedci nenechali oklamať, musia sledovať ešte iné plyny, ktoré sa v atmosfére nachádzajú. Pri sopečnej činnosti sa do atmosféry dostáva aj množstvo oxidu uhoľnatého. Ak teda atmosféra vykazuje vysoké hladiny metánu a oxidu uhoľnatého, tak s najväčšou pravdepodobnosťou na nej život nebude.
Neprehliadnite
Ak však objavia planétu bez oxidu uhoľnatého, mohlo by ísť o pomerne veľkú stopu života na danom svete.
„Samozrejme, že treba brať do úvahy celý kontext planéty. Nie vždy však budeme mať takú príležitosť,“ vysvetľuje Maggie Thompson, jedna z autoriek štúdie.
Najideálnejším prípadom je atmosféra, v ktorej sa nachádza veľké množstvo oxidu uhličitého a viac metánu, ako oxidu uhoľnatého. Vedci priznávajú, že kyslík stále ostáva ako jeden z najlepších bioindikátorov, no zatiaľ nie je isté, či sa ho teleskopu Jamesa Webba podarí identifikovať v atmosférach vzdialených svetov.
Vedci preto hľadajú alternatívy. Doteraz sme mohli skúmať len tie planéty, ktoré boli buď príliš veľké, alebo príliš blízko svojej hviezdy na to, aby dokázali podporovať život. Po dokončení všetkých príprav ale začne vesmírny teleskop Jamesa Webba skúmať oveľa širšiu paletu nových svetov – hlavne planét, ktoré sa podobajú tej našej.
Komentáre