Nachádza sa v jadre našej galaxie niečo úplne iné, než sme si doteraz mysleli?

Čo by mohlo nahradiť supermasívnu čiernu dieru v strede galaxie?

Sagittarius A_ G2
Zdroj: YouTube (SuperbizzarroMundo)

Uznávané vedecké teórie tvrdia, že v jadre každej galaxie, aj tej našej, sídli supermasívna čierna diera, píše portál Science Alert.

Supermasívna čierna diera v jadre našej galaxie sa nazýva Sagittarius A* a hoci ju astronómovia priamo nevideli, jej existenciu dokázali potvrdiť podľa toho, ako sa správali objekty v blízkosti nej. Supermasívna čierna diera má obrovskú gravitačnú silu a objekty v jej tesnej blízkosti sa správajú zvláštne, napríklad majú extrémne obežné dráhy. Je ale možné, aby sa v jadrách galaxii nachádzalo niečo iné?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na portáli ArXiv sa objavila zaujímavá štúdia, ktorá tvrdí, že by v jadrách galaxie mohlo sídliť jadro, tvorené z temnej hmoty. V štúdii sa píše, že obežné dráhy, pozorované v blízkosti galaktického stredu, ale aj orbitálne rýchlosti objektov, by sa mohli vysvetliť oveľa jednoduchšie, ak by tam bolo namiesto čiernej diery jadro z temnej hmoty.

Nová práca vychádza z vyčerpávajúcich štúdii hviezdy s názvom S2. Tá sa nachádza v jadre našej galaxie a obieha okolo jej stredu a jeden obeh jej trvá 16 rokov. Za posledných 20 rokov bola táto hviezda podrobená množstvu testov, ktoré boli extrémnou skúškou pre Einsteinovu teóriu relativity. Testy ukázali, že teória relativity platí aj v regióne galaktického jadra a výsledky ukázali, že sa tam nachádza supermasívna čierna diera, s hmotnosťou 4-miliónov Sĺnk.

Druhým zvláštnym objektom je G2. Rovnako ako hviezda S2, aj on sa nachádza na dlhej, eliptickej obežnej dráhe. V roku 2014 sa dostal do bodu, kedy je pri čiernej diere najbližšie a to, čo sa dialo potom vedcov poriadne prekvapilo. Objekt sa odrazu zmenil v niečo podlhovasté a natiahnuté, a neskôr sa znova scvrkol na normálny objekt.

Temná hmota namiesto čiernych dier?

Vedci doteraz nemajú tušenie, čo je G2 zač. Výsledky však poukazujú na to, že v najnižšom bode objekt pociťoval odpor, niečo čo by podľa modelov čiernych dier nemal. Výskum z minulého roka však vniesol do záhady trochu svetla. Tím výskumníkov poukázal na to, že správanie objektov S2 a G2 môže byť konzistentné s iným modelom. V tomto prípade ide o fermióny temnej hmoty. Na druhú stranu je možné, že bol objekt G2 len oblak plynu.

V jadre galaxie by sa tým pádom nemusela nachádzať supermasívna čierna diera, ale hustý zhluk temnej hmoty. Výskum vedcov totiž neplatí len v prípade objektov S2 a G2, ale platí aj pre 17 ďalších hviezd, ktoré sa v galaktickom jadre nachádzajú.

Zaujímavosťou však je, že aktívne galaktické jadrá (pozn. redakcie: Supermasívne čierne diery, ktoré v jadrách galaxie aktívne pohlcujú hmotu) sú oveľa konzistentnejšie s modelom čiernych dier. Vedci tvrdia, že ak zhluk temnej hmoty presiahne určitú hranicu, zrúti sa do seba a vytvorí supermasívnu čiernu dieru.

Ide o zaujímavú teóriu, ktorá by dokázala vysvetliť aj ďalšiu veľkú záhadu: Prečo sú supermasívne čierne diery tak masívne? Vo vesmíre existujú supermasívne čierne diery s tak obrovskou hmotnosťou, že aj keby od začiatku vesmíru pohlcovali obrovské množstvo hmoty, takú hmotnosť by nemali šancu nadobudnúť. Existuje niekoľko teórii, prečo majú supermasívne čierne diery tak veľkú hmotnosť, no až čas ukáže, či môže byť nová teória pravdivá. V tomto prípade môže pomôcť projekt Event Horizon Telescope, ktorý nám priniesol prvú fotografiu čiernej diery. Ďalším cieľom projektu je obrátiť pohľad do stredu našej galaxie a pokúsiť sa zachytiť čiernu dieru Sagittarius A*.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre