SpravodajstvoVeda a výskum

Nachádza sa efektívna liečba sklerózy multiplex za rohom? Nová štúdia prináša sľubné výsledky

Vedci z University of Barcelona zistili čo spôsobuje chronické zápaly, typické pre autoimunitné ochorenia.

Vedeckému tímu z University of Barcelona sa počas experimentov na myšiach podarilo znížiť chronické zápaly spojené so sklerózou multiplex, píše portál univerzity. Podarilo sa im to podaním špeciálneho druhu lipidov, ktoré majú na starosti riadenie zápalových reakcií. Presnejšie sa starajú o ústup zápalu, keď už nie je táto reakcia potrebná, no pacienti so sklerózou multiplex túto látku nemajú.

Skleróza multiplex je chronické ochorenie centrálnej nervovej sústavy. Vzniká zatiaľ z neznámych príčin. Postihuje dospelých ľudí v rozmedzí od 20 do 40 rokov, teda u dospelých jedincov v aktívnom veku.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zápalové reakcie sú ochranné reakcie, ktoré v prípade zranenia podporujú obnovu tkaniva. Lipidy slúžia ako regulátory pre mechanizmy odstraňujúce zápal, keď už nie je v tele potrebný. Ak počas tohto procesu nastane porucha, môžu vzniknúť nekontrolované chronické zápaly a tie na druhú stranu tkanivá poškodzujú. V prípade autoimunitného ochorenia, akým je skleróza multiplex, obranné bunky napádajú myelín, ochranný obal okolo nervových buniek. Počas tohto procesu sa vyskytuje aj zápal, ktorý je kľúčový pri šírení sklerózy multiplex.

Vedcom z University of Barcelona sa podarilo po prvýkrát znížiť chronický zápal, ktorý je typický pre sklerózu multiplex. To sa im podarilo vďaka aplikovaniu špeciálneho typu lipidu, Maresin-1. V prípade experimentov na myšiach nastal výrazný ústup proteínov zodpovedných za vzniknutie zápalu. Pravidelné dávkovanie Maresinu-1 zároveň pomohlo ochrániť neuróny a zmiernilo efekt neurologického zhoršovania.

Nedostatočná produkcia lipidov

Po analýze vzoriek od pacientov so sklerózou multiplex, ale aj analýzou vzoriek z postihnutých myší, vedci usúdili, že postihnutí jedinci nemajú dostatočnú produkciu lipidu Maresin-1. To znamená, že keď sa objavila zápalová reakcia, neexistoval spôsob, ktorý by ju ukončil.

„Výsledky našej práce naznačujú, že v pacientoch so sklerózou multiplex nepracuje správne proces, ktorý ukončuje zápaly v ich tele. To by mohlo vysvetľovať epizódy nadmernej aktivity imunitného systému,“ vysvetľuje autor štúdie, Rubén López-Vales.

Autori štúdie naznačujú možnú liečbu sklerózy multiplex terapiou, počas ktorej budú do tela podávané lipidy slúžiace ako regulátory pre ďalšie mechanizmy. Tieto mechanizmy sa v našich telách starajú o ukončenie zápalu, aby nedochádzalo k poškodeniu tkaniva, či neurónov. Ako píšu autori štúdie vo svojej práci, ide o inovatívny a sľubný spôsob liečby sklerózy multiplex a iných autoimunitných ochorení. Zároveň ale jedným dychom dodávajú, že je potrebný ďalší výskum.

Vedecký tím aj naďalej pokračuje vo svojej práci a v ďalších testoch. Pripravujú sa na ďalšie experimenty, v ktorých demonštrujú bezpečnosť ich novej metódy a podávania lipidov do organizmu. Ak sa tieto testy ukážu  úspešné, možno sa tím presunie aj na klinické testy.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close