AutáSpravodajstvo

Nabíjanie konkurenčných elektromobilov na Tesla Superchargeroch? Musk prezradil bližšie detaily

Zakladateľ automobilky Tesla prezradil, že Tesla by už čoskoro mohla umožniť jednoduché nabíjanie cudzích elektromobilov vo svojej sieti.

Americká automobilka Tesla sa pomaly ale isto pripravuje na otvorenie svojej siete nabíjacích staníc aj pre konkurenčné elektromobily iných výrobcov. Prvé zmienky o tejto myšlienke sa zrodili iba nedávno, no už dnes naberá viac menej reálnu podobu. Samotný zakladateľ automobilky, Elon Musk, totižto na konferenčnom hovore o príjmoch spoločnosti, zdieľal viaceré zásadné detaily ohľadom tejto služby „pre konkurenciu“. Počas hovoru si zároveň zabrdol aj do jedného z najväčších technologických gigantov na svete, do spoločnosti Apple, informuje zahraničný portál Electrek.com.

Jednoduchá aplikácia pre prístup ku nabíjacím staniciam

Elon Musk pri odpovedi na jednu z otázok ohľadom otvorenia nabíjacej siete pre všetkých elektromobilistov prezradil, že automobilka sprístupní svoju mobilnú aplikáciu pre všetkých. Tá bude po zaregistrovaní sa slúžiť ako základný „kľúč“ ku prístupu do nabíjacej stanice aj s cudzím elektromobilom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Uvažujeme o naozaj jednoduchej Tesla aplikácii, ktorú si stačí stiahnuť, následne prísť ku Superchargeru, označiť pri ktorom nabíjacom stojane sa nachádzate a zapojiť svoje auto, aj keď to nie je Tesla a následne človek získa prístup v aplikácii, kde stačí „zapnúť stojan pri ktorom momentálne človek stojí s potrebnou elektrickou energiou,“ uviedol Musk v konferenčnom hovore o príjmoch automobilky Tesla.

Takýto postup by mal pritom fungovať v prípade takmer všetkých výrobcov elektromobilov. Samotné otvorenie siete však vyvolalo v majiteľoch elektromobilov Tesla vlnu nevôle, keďže sa obávajú z okupovania nabíjacích staníc „cudzími“ vozidlami. I keď zatiaľ nie je úplne presne dané, akým spôsobom bude Tesla vyvažovať tento reálny problém, Musk navrhol pomerne jednoduché riešenie. Tým by mohlo byť dynamický vývoj cien na stojanoch, no nevieme, či zakladateľ Tesly myslel iné ceny pre cudzích elektromobilistov, alebo pre úplne všetky vozidlá na nabíjacích staniciach Tesla.

Ovládnutie trhu nie je cieľom, Tesla chce prispieť ku masovej elektrifikácii

Superrýchla sieť nabíjacích staníc po celom svete je pre automobilku obrovskou konkurenčnou výhodou, ktorá môže pri výbere elektromobilu silno zavážiť. Tesla by sa mohla držať svojej siete pre vlastné elektromobily, no podľa Elona Muska to nie je cieľom spoločnosti. V konferenčnom hovore uviedol, že úlohou spoločnosti bolo vždy pokročiť v elektrifikácii dopravy a nie ovládnuť trh s elektromobilmi. Na margo toho následne uviedol aj možný príklad spoločnosti, ktorej cieľom je práve vybudovanie podobného bezkonkurenčného trhu. V hovore mieril na krajana, spoločnosť Apple.

Sprístupnenie nabíjacej siete pre cudzie elektromobily je však stále zatiaľ v nedohľadne. Momentálne nie sú na stole žiadne fixné dátumy, dokedy to plánuje automobilka Tesla stihnúť. Nie je však novinkou, že možno prvým regiónom, kde sa zdieľanie nabíjacích staníc Tesla spustí, bude práve Európa. Tesla je totižto od jej príchodu na európsky trh prinútená využívať unifikovaný nabíjací konektor CSS, ktorý používa drvivá väčšina automobiliek. Sprístupnenie staníc by tak bolo čisto „softvérovou“ záležitosťou. Naopak, domáci americký trh je pre automobilky omnoho väčšou výzvou. V USA využíva Tesla svoj vlastný konektor, ktorý nie je kompatibilný s inými elektromobilmi. Nabíjacie stanice tak bude musieť vybaviť redukciou, poprípade ju sprístupní prostredníctvom svojho e-shopu aj pre ne-majiteľov Tesiel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close