Nabíjanie cez noc môže vážne ovplyvniť životnosť batérie: Prečo by sme sa mu mali vyhnúť?

Nabíjanie počas spánku je pohodlným spôsobom, ako si zaistiť plnú kapacitu batérie, no kazíte si tým smartfón.

bateria telefonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Svoje smartfóny si obyčajne nabíjame najmä cez noc. Je to pohodlný spôsob, pretože počas spánku mobil nepoužívame a ráno sa zobudíme s plne nabitou batériou. Portál MakeUseOf ale varuje, že takéto nabíjanie nie je pre smartfón vždy bezpečné.

Počas nočného nabíjania totiž dochádza k poškodeniu batérie a skracovaniu jej životnosti. Nabíjateľné batérie strácajú kapacitu postupom času, aj keď nie sú využívané. Stratu kapacity si môžeme všimnúť práve na našich mobiloch. Spravidla po dvoch rokoch je nemožné, aby smartfón prežil deň na jednom nabití.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže ako je to s nabíjaním našich zariadení počas spánku? Odporúča sa odpojiť smartfón z nabíjania ešte pred spaním a pripojiť ho ráno, keď sa zobudíme. Ak ho necháte cez noc nabíjať, znamená to, že je do elektrickej siete pripojený dlhšie. Batérie sa nemôžu prebiť, pretože výrobcovia vkladajú do zariadenia poistky, ktoré tomu bránia.

Keď však batéria dosiahne 100%, nabíjačka dodáva do smartfónu o trochu viac energie, ktorá kompenzuje jeho spotrebu. Ak sa rozhodnete nechať vaše zariadenie nabíjať cez noc, namáhate batériu. Tá neustále vydáva energiu aj v prípade, že by nemusela. Dlhé nabíjanie vedie aj k zvýšeným teplotám, ktoré opotrebúvajú vašu batériu.

Ničenie batérie

Teploty môžu dosiahnuť kritických hodnôt, a to hlavne v prípade, ak si nechávate mobil pod vankúšom. Nedostatok prúdenia vzduchu ešte viac prispieva k poškodeniu vašej batérie, ale aj zvyšuje riziko požiaru.

K životnosti batérie neprispievajú ani nízke teploty, napríklad pod nulou, alebo nad hodnotou 50 °C. Neodporúča sa nechávať smartfón na slnku, alebo v aute počas horúcich dní, alebo mrazov.

Okrem toho, že by ste nemali nechávať smartfón nabíjať cez noc, nie je dobré, ak ho počas nabíjania aktívne používate. Najväčšiu škodu spôsobujú náročné aplikácie, ako napríklad YouTube, alebo rôzne hry. Používanie smartfónu počas nabíjania je porovnateľné s pretaktovaním procesora v počítači. Ak máte zapnuté množstvo aplikácií, systém sa prehreje a nebude fungovať správne. Opäť môže dôjsť k závažnému poškodeniu batérie.

Všetko ale závisí aj na tom, ako dlho plánujete zariadenie používať. Ak smartfón meníte raz za dva, alebo tri roky, už po druhom roku si všimnete zníženú kapacitu batérie, či iné poškodenia. Je na vás, či chcete udržať kapacitu batérie čo najdlhšie. Ak však plánujete nechať si smartfón dlhšie, nabíjaniu cez noc, alebo hraniu sa počas nabíjania by ste sa mali vyhnúť.

Ak by ste chceli vedieť výdrž batérie vášho smartfónu, výrobca tento údaj udáva ako „počet nabíjacích cyklov.“ Nabíjací cyklus znamená nabitie batérie z nula na sto a potom jej postupné vybíjanie späť na nulu. Čím vyšší počet cyklov batéria má tým má väčšiu výdrž. Tento údaj je zároveň akousi garanciou zachovania výdrže. Batéria by mala vydržať udaný počet cyklov predtým, než začne strácať kapacitu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre