ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Na zariadeniach s Androidom vyčíňa nový malvér tváriaci sa ako „systémová aktualizácia“

Nový malvér s názvom "System Update" patrí medzi doposiaľ najsofistikovanejšie škodlivé kódy, ktoré sa doposiaľ vyskytli v Androide.

Operačný systém Android opäť trápi ďalší nepríjemný malvér, ktorý rozhodne nechcete mať vo svojom zariadení. Novo objavený malvér s názvom „System Update“ sa tvári ako nenápadná súčasť operačného systému, no na pozadí si robí viac menej „čo chce“. V skratke dokáže ukradnúť zo zariadenia tie najcennejšie údaje, no dokáže ovládať aj vaše fotoaparáty, či mikrofóny v zariadení.

Najsofistikovanejší malvér súčasnosti

android malver system update
Zdroj: TechCrunch

Na nový škodlivý malvér upozornili vedci zo spoločnosti Zimperium. Tým sa podarilo odhaliť aj bližšie detaily a praktiky, ktoré malvér používa. Vedci zistili, že malvér môže pohodlne kradnúť kontakty, správy, fotografovať pomocou fotoaparátu, nahrávať hovory, či zapínať mikrofón alebo sledovať polohu napadnutého zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je to ľahko najsofistikovanejší malvér, aký sme kedy videli. Myslím si, že vytvoreniu tohto malvéru bolo venované veľké množstvo času a úsilia. Myslíme si, že existujú aj ďalšie podobné aplikácie a preto sa ich snažíme nájsť čo najskôr,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Zimperium, Shridhar Mittal.

Malvér je však naozaj nenápadný. V systéme sa tvári ako bežná softvérová aktualizácia a väčšina bežných používateľov si takýto typ útoku ani len nevšimne. Jeho veľkou „výhodou“ je aj to, že odosielanie údajov na server útočníka robí naozaj sofistikovaným spôsobom. Prípadnej detekcii sa snaží zabrániť tým, že nevyužíva príliš veľké množstvo dát. Na server útočníka totižto posiela namiesto obrázkov miniatúry, čím sa výrazne zmenšuje objem prenášaných dát.

S malvérom sa tak ľahko nestretnete, treba sa však mať na pozore

Malvér „System Update“ sa podľa aktuálnych informácií ešte neobjavil v žiadnej z aplikácii v obchode Google Play. To však nemení nič na tom, že stále treba mať oči na stopkách. Najväčší pozor si treba dávať pri sťahovaní aplikácií či iného obsahu z neznámych zdrojov. Ak to naozaj nie je nevyhnutné, sťahovanie aplikácií z obchodov tretích strán radšej nechajte na neskôr, keďže hrozba v podobe spomínaného malvéru je reálna a ide o naozaj nepríjemný škodlivý kód, ktorý môže mať obrovské nepríjemné následky.

Zdroj: TechCrunch

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close