SpravodajstvoVeda a výskum

Na výber máme medzi zlým a ešte horším: Smrteľné horúčavy pocíti do konca storočia väčšina populácie

Autori nového výskumu hovoria, že ak drasticky neznížime uhlíkové emisie, svet sa rúti do mimoriadne vážneho scenára.

Podľa výskumu z University of Hawaii do roku 2100 až 74% populácie pocíti vlny horúčav spôsobené globálnym otepľovaním, ak sa nič nespraví s rastúcou uhlíkovou stopou. Dokonca aj ak by sme našli spôsob, ako emisie drasticky znížiť, horúčavy pocíti 48% populácie.

Mnoho ľudí na svete už dnes prežíva vlny horúčav, ktoré budú podľa klimatického modelu pokračovať aj naďalej. Situácia sa však drasticky zhorší, ak s globálnym otepľovaním nespravíme nič. Autori výskumu, ktorý viedol profesor Camilo Mora vysvetľujú, že ľudské telo dokáže fungovať len v úzkom rozmedzí teplôt pohybujúcich sa okolo 37 °C.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vlny horúčav v tomto smere predstavujú vážne riziko pre naše zdravie. Teplé počasie spojené s vysokou vlhkosťou môže telesnú teplotu zvýšiť a vyvolať rôzne problémy. Príkladom je vlna horúčav z roku 2003, ktorá pripravila o život približne 70-tisíc ľudí. V roku 2010 horúčavy v Moskve zabili 10-tisíc ľudí a v roku 1995 prišlo o život dôsledkom tepla v Chicagu 700 ľudí.

„Dochádzajú nám možnosti. Čo sa týka opakujúcich sa horúčav, na výber máme medzi zlým a ešte horším scenárom,“ varuje Mora.

Autori štúdie preskúmali viac ako 30-tisíc publikácií a našli takmer 2-tisíc prípadov po celom svete, kedy teploty zabíjali ľudí už od roku 1980. Z týchto prípadov vedci našli stopy 783 smrteľných horúčav, ktoré sa objavili v 164 mestách naprieč 36 krajinami. Najviac prípadov úmrtí sa objavilo v rozvinutých krajinách v stredných geografických šírkach. Smrteľné horúčavy zaznamenali vo Washingtone, New, Yorku, Pekingu, Tokiu, Sydney, alebo v Sao Paule.

Blížime sa do kritického bodu

Vedci tiež objavili hranicu, za ktorou sa už teploty stávajú smrteľné. Len v určitej oblasti sa teploty vyšplhajú za túto hranicu na viac ako 20 dní za rok. Autori štúdie však varujú, že sa táto oblasť zväčšuje. Momentálne je smrteľným teplotným podmienkam vystavených približne 30% svetovej populácie.

„Nájsť hranicu, za ktorou je už podnebie smrteľné je desivé, no z hľadiska vedy veľmi potrebné. Naša práca pomáha identifikovať podmienky, ktoré nám ubližujú. Zakladá sa na reálnych prípadoch z celého sveta a je naozaj znepokojivé, aké bežné tieto smrteľné podmienky sú,“ vysvetľuje spoluautorka štúdie, Farrah Powell.

Do roku 2100 obyvatelia New Yorku zažijú ročne 50 dní, kedy teploty a vlhkosť vzduchu prekonajú smrteľnú hranicu. Obyvatelia miest Orlando a Houston budú smrtiacim teplotám čeliť celé leto. Najväčšie riziko však podstupujú ľudia žijúci v trópoch. V týchto oblastiach sa vysoké teploty a vlhkosť držia celý rok, zatiaľ čo v severnejších oblastiach sú obyvatelia ohrození hlavne v letných mesiacoch.

Klimatické zmeny boli podľa autorov štúdie ignorované dosť dlho. Zem sa dostala na cestu, kedy už zmeny klímy začínajú ohrozovať ľudstvo a stáva sa čoraz ťažšie ich zvrátiť. Globálne otepľovanie by sme preto mali brať oveľa vážnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close