SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Na veľkosti záleží: Výsledky štúdie ukázali, že Mars pravdepodobne nebol nikdy obývateľný. Prečo je to tak?

Zaujímavá štúdia našla prepojenie medzi veľkosťou kozmického telesa a jeho obývateľnosťou.

Mohol by byť Mars vhodnou planétou pre život? Niektorí tvrdia  že áno, iní zas, že nie. Momentálne sa túto dilemu pokúšame vyriešiť, no nový výskum prináša zlé správy. Informuje o tom aj portál IFL Science.

Podľa novej štúdie môže mať veľkosť planéty určitý vplyv na jej obývateľnosť. Planéty, alebo aj mesiace, ktoré sú malé, nedokážu udržať pre život nevyhnutné molekuly. Mars spadá do tejto kategórie. Výskumníci sa v novej práci pozreli bližšie na marťanské meteority a na to, či sa v nich nachádzajú rôzne druhy izotopov draslíku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Draslík je prchavou látkou a môže nastať situácia, kedy sa z planéty vytratí. Ďalším príkladom takejto látky je aj voda. Je známe, že Mars mal na svojom povrchu, niekedy v minulosti vodu. Na povrchu červenej planéty sa nachádzajú stopy, ktoré nasvedčujú o existencii jazier, alebo riek. V určitom bode ale Mars o svoju vodu prišiel a úlohou vedcov dnes je zistiť, kde sa podela.

Draslík použili ako akýsi stopovač pre vodu. Zistili, že Mars stratil oveľa viac draslíku, ako Zem, no nie až toľko, ako napríklad Mesiac, alebo asteroid Vesta. Práve preto sa vedci domnievajú, že veľkosť kozmického telesa môže byť kľúčom k udržaniu si životne dôležitých molekúl, ako napríklad vody.

„Osud Marsu bol spečatený už od samého začiatku,“ konštatoval autor štúdie, Kun Wang, z Washington University.

Wang tvrdí, že s najväčšou pravdepodobnosťou existuje nejaký limit, veľkostný predpoklad, ktorý by umožnil planétam udržať si dostatočné množstvo vody. Veľkosť planéty zároveň hrá úlohu aj pri tvorbe tektonických platní. Podľa výsledkov nového výskumu však Mars do tejto kategórie telies nespadá – je jednoducho príliš malý.

Na veľkosti naozaj záleží

Vedci sa zároveň domnievajú, že veľkosť Marsu, jeho gravitácie a množstva prchavých látok, môžu pomôcť zistiť, koľko vody sa na planéte v minulosti nachádzalo. Dnes je viac než isté, že kedysi na Marse voda bola. Otázka, na ktorú nevieme zatiaľ nájsť odpoveď ale je: Koľko vody sa na Marse nachádzalo? Vedci tvrdia, že ide o mimoriadne náročnú úlohu, obzvlášť keď majú k dispozícii jedine rovery na prieskum.

Niektorí odborníci tvrdia, že Mars bol ešte vlhkejší, než Zem, no to nie je veľmi pravdepodobné. Prchavé látky sa z planéty vytrácajú aj na základe slnečného svetla, ktoré na planétu dopadne. Vedci musia vziať do úvahy aj tento faktor, ak sa budú zamýšľať nad tým, či mohol byť niekedy na Marse život.

Štúdia však prináša celkom zaujímavé výsledky. Veľkosť planét môže vplývať na to, koľko prchavých látok sa v ich atmosfére nachádza. Zároveň dáva vedcom akési rozmedzie – planéta by totiž nemala byť ani príliš malá, ani príliš veľká na to, aby mohla byť obývateľná pre život, ako ho poznáme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close