Na úkor európskej Tesla Gigafactory 4 padol les o veľkosti 130 futbalových ihrísk

Americká automobilka chce nadviazať na rekordne rýchlu výstavbu čínskej Tesla Gigafactory, ktorej výstavba a spustenie zabralo len 10 mesiacov

Tesla tovaren
Zdroj: Youtube (RT Deutsch), úprava Vosveteit.sk

Automobilka Tesla sa už pomaly ale isto chystá na výstavbu ďalšej obrovskej továrne na elektromobily, ktorá bude tentokrát umiestnená v tesnej blízkosti nemeckého hlavného mesta Berlín. Tesla Gigafactory 4 získala povolenia na výstavbu už pred niekoľkými mesiacmi, no adekvátne preskúmanie oblasti a presídlenie vtáctva a netopierov si vyžiadalo mierny časový sklz. Najnovšie videá z nemeckého kanálu o lesnom hospodárstve na platforme YouTube však naznačujú, že začiatok výstavby novej továrne je naozaj za rohom. Na videá zachytávajúce výrub stromov na mieste budúcej továrne upozornil portál MSPoweruser.

Hospodársky les zmizol behom niekoľkých týždňov

Video nižšie zachytáva naozaj rozsiahly výrub stromov v lokalite, kde bude už o viac ako rok stáť nová Tesla Gigafactory 4. Autori videa v popise uvádzajú, že na výrube sa podieľalo viac ako 50 strojov, pričom sa vyčistil celý pozemok o rozlohe až 93 hektárov (jedno furbalové ihrisko má v priemere 0,71 hektára). Aktuálne sú v nasadení najmä píly, ktoré sa starajú o nasekanie stromov a ich následný odvoz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

I keď samotné video a výrub stromov vyzerá na prvý pohľad znepokojivo, treba mať na pamäti, že ide o hospodársky vysadený les, ktorý bol vysadený so zámerom neskoršieho spracovania na produkciu lepenky. Automobilka Tesla sa však aj napriek tejto skutočnosti zachovala poctivo a prisľúbila, že na inej lokalite vysadí les s 3-násobnou rozlohou. 

Tesla Gigafactory 4 – Berlín

Plánom americkej automobilky Tesla je v budúcej fabrike vyrobiť zhruba 750 000 elektrických vozidiel ročne. I keď momentálne nepoznáme dátum spustenia, poprípade ukončenia výstavby tejto továrne, je zrejmé, že spoločnosť nebude výstavbu zbytočne naťahovať. Tesla pôjde takmer určite po vzore svojej nedávno otvorenej továrne Gigafactory 3, ktorej výstavba, ako aj spustenie do prevádzky zabralo iba neuveriteľných 10 mesiacov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre