Na svete je nový podvod. Tentokrát dokáže oklamať aj skúseného používateľa. Ľudí môže pripraviť o tisíce €!

Zločinci pomocou umelej inteligencie vytvárajú falošný hlas vášho blízkeho. Už čoskoro sa aj my môžeme stať obeťami podvodu, ktorý nebudeme vedieť rozpoznať.

telemarketing
Zdroj: unsplash.com (Hassan OUAJBIR), Vosveteit.sk

Hackeri majú dnes množstvo spôsobov, ako sa dostať k našim citlivým dátam alebo ako prelomiť zabezpečenie našich zariadení a mnohí experti veria, že v budúcnosti sa situácia ešte zhorší. Príchod umelej inteligencie môže drasticky zvýšiť našu produktivitu, no bohužiaľ môže rovnakým spôsobom pomôcť aj kyberzločincom. Ako informuje portál McAfee, už to môžeme pozorovať aj v praxi.

Kyberzločinci začali zneužívať generatívne schopnosti umelej inteligencie a vytvorili nový druh podvodu. Stačí im k tomu len malá vzorka hlasu a dokážu napodobniť akúkoľvek osobu. Následne svojim obetiam pošlú falošné SMS alebo hlasové správy. Hackerom stačí na vytvorenie kópie hlasu niekoho cudzieho len trojsekundová nahrávka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S podobnými podvodmi sa aj dnes stretávame bežne, napodobňovanie niekoho iného nie je pre hackerov nič nové. Poznáme podvody ako napríklad falošný policajt alebo falošný bankár, v ktorých sa zlodej snaží obete oklamať pomerne komplikovanou schémou, v ktorej sa môže obeť útoku stratiť. Hacker sa vydáva za pracovníka banky alebo príslušníka policajného zboru, pričom v rafinovanejších prípadoch si zistia skutočné meno človeka, ktorý na pobočke pracuje. Obeť presvedčia že sa stala súčasťou podvodu alebo zločinu a musí zaplatiť. Niektoré podvody používajú roboticky generovaný hlas, no ten ľahko rozpoznáte takmer okamžite.

Čo ak by vám volala osoba s hlasom vášho súrodenca či dieťaťa?!

Vytvoriť kópiu hlasu niekoho iného, napríklad vášho blízkeho je úplne nový level a túto novú formu podvodov mnohí považujú za mimoriadne znepokojivú. Zlodeji sa častokrát pokúšajú svoje obete okradnúť o stovky až tisíce eur. Experti z McAfee vykonali globálny prieskum, počas ktorého vyspovedali až 7-tisíc ľudí. Každý štvrtý uviedol, že už mal skúsenosť s podvodom, ktorý zahŕňal generovaný hlas alebo niekoho pozná, kto sa s ním stretol. Ako tento podvod ale prebieha?

Ako sme už spomenuli, hackerovi stačí len niekoľkosekundová nahrávka hlasu človeka. Vytvárajú si vlastné algoritmy, ktoré dokážu vytvoriť presvedčivý umelý hlas. Z prieskumu totiž vyplynulo aj to, že ľudia nedokázali poznať rozdiel medzi skutočným a umelým hlasom. Po vytvorení umelého hlasu zločin zapadá do starých koľají. Zlodeji vytvoria správu, ktorá má vo vás vyvolať pocit naliehavosti či rôznych problémov. „Esom v rukáve“ je pre zlodejov to, že tentokrát vás oklamú hlasom niekoho, koho dobre poznáte. Môže ísť o známeho, alebo člena rodiny.

Priebeh podvodu

Scenár najčastejšie znie tak, že vášho blízkeho buď niekto okradol alebo sa zranil. Tak či onak, potrebujú peniaze a to najlepšie okamžite.

Možno si poviete, že vás by takto oklamať nemohli, no použitie falošného umelého hlasu sa ukázalo byť mimoriadne efektívnou metódou podvodu. Zlodeji dokázali oklamať až 77% obetí, ktoré prišli o peniaze. 36% obetí prišli o sumy v rozmedzí 500 až 3-tisíc dolárov a 7% prišli o čiastky od 5-tisíc až do 15-tisíc dolárov.

Vytvoriť kópiu hlasu vášho blízkeho nie je pre hackerov problém. Štúdia bezpečnostných expertov zistila, že až 53% dospelých nahráva na internet svoj hlas, či už cez hlasové správy alebo audio poznámky. Každá nahrávka môže byť potenciálne zneužitá hackermi na vytvorenie klonu vášho hlasu. Čo sa týka samotného softvéru na klonovanie hlasu, bezpečnostní experti našli desiatky rôznych programov voľne dostupných na internete. Hoci sa vyžadujú isté zručnosti na vytvorenie presvedčivej kópie hlasu, latka nie je nastavená veľmi vysoko.

Zlodeji by mohli čoskoro udrieť aj na Slovensku. Ako vysvetľujú experti, umelá inteligencia nemá problém napodobniť rôzne jazyky alebo rôzne prízvuky. Ťažšie sa však imitujú ľudia rozprávajúci neobvyklým štýlom. Pred podobnými pokusmi o podvod sa môžete chrániť tak, že sa vždy budete pýtať doplňujúce otázky. Hackeri nemajú problém imitovať hlas blízkeho alebo napodobniť jeho mobilné číslo.

Vždy sa zastavte a porozmýšľajte nad tým, či to skutočne znie ako niekto známy. Ak máte čo i len najmenšie pochybnosti radšej zaveste a zavolajte osobe priamo. Zároveň si chráňte svoju identitu na internete a dávajte si pozor čo zdieľate a na akú stránku tieto údaje pridávte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre