Na Slovensko prichádza funkcia, pomocou ktorej nájdete aj vypnutý mobil

Google čoskoro spustí vylepšenú verziu Nájdi moje zariadenie, ktorá vám dovolí nájsť aj offline alebo vypnutý smartfón.

Už čoskoro nájdete aj offline alebo vypnutý smartfón
Zdroj: Unsplash (Mourizal Zativa), Wikimedia (Google), Pixabay (GDJ), Úprava: Vosveteit.sk

Funkcia nájdi moje zariadenie už funguje na Android smartfónoch nejaký ten piatok a užívatelia dokážu prostredníctvom nej v prípade potreby nájsť svoj stratený telefón, alebo ho v horších prípadoch vymazať.  

Musíme však spomenúť aj pravdepodobne najväčší nedostatok, ktorý sa s touto funkciou spája. Váš smartfón musí byť pripojený na internet, aby ste ho cez túto funkciu mohli lokalizovať. Častokrát sa stáva, že práve zlodeji po odcudzení zariadenia okamžite vypínajú internet alebo rovno celé zariadenie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V takýchto prípadoch máte ešte stále smolu, no ako informuje spoločnosť Google v najnovšej tlačovej správe, toto sa už čoskoro zmení. Už nejaký čas sme informovali o plánoch spoločnosti vybudovať novú sieť, ktorá by vám pomohla lokalizovať stratené alebo ukradnuté zariadenia aj offline.  

Spoločnosť Google síce neprezrádza presný dátum, no píše, že sieť Nájdi moje zariadenie príde už “čoskoro”. Ako sme už písali, pomôže vám nájsť aj offline zariadenia, no to nebude jediným vylepšením. Okrem smartfónu vám dovolí lokalizovať akékoľvek kompatibilné zariadenie s funkciou Fast Pair. To znamená, že dokážete nájsť aj Bluetooth slúchadlá alebo sledovacie tagy, napríklad na kľúčoch alebo v peňaženke. 

Lenže ako táto nová sieť funguje? Spoločnosť Google plánuje využiť Android smartfóny užívateľov na vytvorenie Bluetooth siete. Povedzme, že vám vypadne smartfón niekde v parku vo vysokej tráve. Ak pôjde okolo niekto iný so smartfónom Android, zariadenie objaví blízky offline smartfón a bezpečným prenosom vám pošle informáciu o tom, kde bolo vaše zariadenie objavené. Váš Android smartfón zároveň bude robiť to isté.  

Google vysvetľuje, že tieto dáta budú mať šifrovanie chránené PIN kódom, heslom alebo vzorom. Zároveň ku nim budete mať prístup jedine vy alebo ďalší ľudia, ktorým ste vy osobne udelili prístup k nájdeniu vášho zariadenia. Spoločnosť Google nemôže tieto dáta vidieť ani ich použiť iným spôsobom.  

Offline a vypnuté zariadenia

Nová sieť Nájdi moje zariadenie funguje podobne, ako fungujú napríklad Apple AirTagy. Google vysvetľuje, že pomocou vylepšenej siete nájdi moje zariadenie dokážete lokalizovať aj smartfóny s vybitou batériou. Táto funkcia ale nebude dostupná pre všetky zariadenia.  

Dostanú ju len smartfóny so špecializovaným hardvérom značky Pixel. Najskôr pôjde o zariadenia Pixel 8 a Pixel 8 Pro, no neskôr ju dostanú aj iné modely smartfónov. Medzi posledné novinky patrí aj prekopanie funkcie hľadania predmetov na blízko.

Nájdi moje zariadenie dostáva nové funkcie
Zdroj: Google

Funkcia dostane nové užívateľské rozhranie, ktoré vás informuje o tom, ako blízko sa nachádzate napríklad ku vašim kľúčom. Keď už sa nachádzate blízko, stále môžete prehrať lokalizačný zvuk, ktorý vám pomôže rýchlejšie nájsť, kde sa zapatrošený predmet nachádza. Ak máte v domácnosti sieť smart zariadení Nest, Nájdi moje zariadenie vám ukáže, ku ktorému pripojenému zariadeniu sa vec nachádza najbližšie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre