BezpečnosťSpravodajstvo

Na Rusko prepojení hackeri údajne hackli Coca-Colu. Žiadajú výkupné, inak zverejnia citlivé dáta!

Hackerský kolektív Stormous hovorí, že sa nabúral do serverov známeho výrobcu nápojov. Údajne odcudzili 161 GB dát, ktoré zverejnia, ak Coca-Cola nezaplatí výkupné.

Hoci v súčasnosti v súvislosti s kybernetickými útokmi môžeme počuť najmä o aktivitách hackerov z Anonymous, ktorí bojujú na kybernetickom fronte po boku Ukrajincov proti Rusku, tak to neznamená, že iné hackerské skupiny spia.

Hackeri sa nabúrali do serverov Coca-Coly

Ako informuje portál cybernews.com s odvolaním sa na kybernetických expertov z Cisoadvisor.com, tak hackerský kolektív Stormous údajne stojí za únikom 161 GB dát zo serverov známeho výrobcu nápojov. Podľa náhľadu materiálov, ktoré boli odcudzené, ide o rôzne finančné dáta, heslá, e-mailové adresy, a podobne.

nahlad dokumentov coca cola_hackeri zo stormous
Zdroj: cisoadvisor

Pre tých, ktorí nevedia, tak Stormous je hackerská skupina, ktorá je prepojená na Rusko. Po začatí invázie Ruska naprieč Ukrajinou, hackeri sa postavili spolu so skupino Conti ransomware za Putinov režim. Ide ale o relatívne mladú skupinu kyber kriminálnikov, ktorým sa prvýkrát extra pozornosti dostalo začiatkom tohto roka potom, ako ukradli približne 200 GB dát zo známej hernej spoločnosti Epic Games. V súvislosti s konfliktom u nášho východného suseda napríklad tvrdili, že sa nabúrali do serverov Ministerstva zahraničných veci Ukrajiny, z ktorých vydolovali citlivé materiály. Dokumenty, ktoré ale neskôr zverejnili, boli už v tom čase dostupné prostredníctvom Dark Webu.

Portál ďalej píše, že hackeri si Coca-Colu ako svoju obeť vybrali náhodne. Prostredníctvom ankety na Telegrame sa pýtali ľudí, ktorú spoločnosť majú hacknúť. Vyhral známy výrobca nápojov. Nič to však nemení na tom, že Stormous žiadajú od Coca-Coly výkupné výmenou za to, že ich dáta nezverejnia.

“Z vašich serverov sme vytiahli množstvo rôznych citlivých údajov, ktoré sa datujú k rokom 2019, 2020, 2021. Minulý týždeň sme boli vo vašej sieti a našli sme všetky najzaujímavejšie údaje. Ak nezaplatíte, zverejníme tieto údaje a informujeme o tom všetky hlavné masmédiá v Brazílii a Spojených štátoch,..“ vyhrážajú sa hackeri.

Hackeri žiadajú od spoločnosti približne 64-tisic dolárov alebo 1,6467 Bitcoinu. Je zvláštne, akú sumu požadujú hackeri. Dôvodom je, že pri obdobných útokoch priemerné výkupné sa pohybuje okolo 2,2 milióna dolárov. Inými slovami, to čo požadujú, je zanedbateľná suma peňazí.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close